Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Życie w mieście czy na przedmieściach?

Jedną z najważniejszych kwestii przy szukaniu nowego miejsca do życia jest lokalizacja nieruchomości. Najlepszym wyborem będzie nieruchomość, która znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, ale również taka, z której dojazd jest krótki i prosty, jednak nie zawsze da się pogodzić te dwie cechy. Czym wyróżnia się mieszkanie w mieście a jakie są zalety mieszkania na przedmieściach?

Najważniejsza jest lokalizacja

Centra wielu miast to przede wszystkim budownictwo wielorodzinne, które pozwala na skupienie większej ilości ludzi na mniejszej przestrzeni, gdyż w centrach miast nie ma dużo miejsca. Jednak to skutkuje zatłoczonymi osiedlami blokowymi i nieodłącznymi hałasami miasta, co nie każdy jest w stanie zaakceptować. Z tego powodu bardzo dużo osób opuszcza centra miast na rzecz terenów podmiejskich. Jest to tak zwane zjawisko suburbanizacji, które polega na migracji ludzi z centrów miast, które nasiliło się po wejściu Polski do Unii Europejskiej, gdy kredyty na mieszkania stały się bardziej dostępne. Ponadto naturalną potrzebą człowieka jest odpoczynek, a większość ludzi potrzebuje do tego ciszy i spokoju. Spokojną okolicę ludzie najczęściej znajdują na obrzeżach większych metropolii, jednak nie zawsze istnieje możliwość zakupu nieruchomości blisko miasta która jednocześnie jest w spokojnej okolicy. W przypadku mieszkania na przedmieściach miast najlepiej znaleźć kompromis pomiędzy spokojną okolicą a odległością od miasta. Oprócz lokalizacji istnieją inne różnice pomiędzy mieszkaniem w centrum a mieszkaniem na przedmieściach. To od nas zależy czy będą to dla nas zalety czy wady.

Różnice

Pierwszą różnicą pomiędzy mieszkaniem na przedmieściach a mieszkaniem w centrum jest koszt nieruchomości. Mieszkanie w centrum jest droższe niż nieruchomość na przedmieściach, za średniej wielkości mieszkanie w centrum można kupić duże mieszkanie lub dom na przedmieściach miasta, co dla wielu osób cena jest decydującym czynnikiem przy wyborze nieruchomości. Kolejną dużą różnicą jest dojazd do miejsca pracy, szkoły i tym podobnych miejsc. Gdy mieszkamy na przedmieściach to dojazd może zająć nam nawet dwie godziny dziennie i zwiększy wydatki na paliwo. W przypadku mieszkania w centrum takie problemy są dużo mniej uciążliwe, gdyż odległość do przebycia jest mniejsza i możemy wykorzystać komunikację miejską. Innym czynnikiem może być sąsiedztwo, które może być zarówno pomocne jak i uciążliwe. Jeśli mieszkamy w centrum miasta to musimy się liczyć z tym, że w pobliżu mogą być głośne place zabaw, puby, kluby lub inne głośne miejsca. W przypadku mieszkania pod miastem takie niedogodności nie występują, jednak czasami mogą się wydarzyć (na przykład warsztat samochodowy). Następna cecha jest związana głównie z przyzwyczajeniami kupującego i jest to okolica. W mieście codziennie widzimy infrastrukturę, samochody, tramwaje i dużą ilość ludzi. W przypadku terenów podmiejskich możemy zobaczyć lasy, rzeki i tereny zielone. Kolejną cechą jest życie kulturalne, pod miastem doświadczymy dużo mniej teatrów, kin i klubów niż w centrum miasta, co dla niektórych może być zaletą a dla innych wadą. Kolejną kwestią jest parkowanie, które w przypadku mieszkania w centrum jest dużo bardziej kosztowne i problematyczne niż na przedmieściach.

Podsumowując

Decyzję czy należy mieszkać w mieście czy też pod miastem będzie zależeć od naszych preferencji. Po rozważeniu wszystkich zalet i wad każdego rozwiązania należy podjąć decyzję na spokojnie abyśmy nie musieli przeprowadzać się ponownie po kilku latach.

Wyślij wiadomość