Jedną z najważniejszych kwestii przy szukaniu nowego miejsca do życia jest lokalizacja nieruchomości. Najlepszym wyborem będzie nieruchomość, która znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, ale również taka, z której dojazd jest krótki i prosty, jednak nie zawsze da się pogodzić te dwie cechy. Czym wyróżnia się mieszkanie w mieście a jakie są zalety mieszkania na przedmieściach?
Najważniejsza jest lokalizacja
Centra wielu miast to przede wszystkim budownictwo wielorodzinne, które pozwala na skupienie większej ilości ludzi na mniejszej przestrzeni, gdyż w centrach miast nie ma dużo miejsca. Jednak to skutkuje zatłoczonymi osiedlami blokowymi i nieodłącznymi hałasami miasta, co nie każdy jest w stanie zaakceptować. Z tego powodu bardzo dużo osób opuszcza centra miast na rzecz terenów podmiejskich. Jest to tak zwane zjawisko suburbanizacji, które polega na migracji ludzi z centrów miast, które nasiliło się po wejściu Polski do Unii Europejskiej, gdy kredyty na mieszkania stały się bardziej dostępne. Ponadto naturalną potrzebą człowieka jest odpoczynek, a większość ludzi potrzebuje do tego ciszy i spokoju. Spokojną okolicę ludzie najczęściej znajdują na obrzeżach większych metropolii, jednak nie zawsze istnieje możliwość zakupu nieruchomości blisko miasta która jednocześnie jest w spokojnej okolicy. W przypadku mieszkania na przedmieściach miast najlepiej znaleźć kompromis pomiędzy spokojną okolicą a odległością od miasta. Oprócz lokalizacji istnieją inne różnice pomiędzy mieszkaniem w centrum a mieszkaniem na przedmieściach. To od nas zależy czy będą to dla nas zalety czy wady.
Różnice
Pierwszą różnicą pomiędzy mieszkaniem na przedmieściach a mieszkaniem w centrum jest koszt nieruchomości. Mieszkanie w centrum jest droższe niż nieruchomość na przedmieściach, za średniej wielkości mieszkanie w centrum można kupić duże mieszkanie lub dom na przedmieściach miasta, co dla wielu osób cena jest decydującym czynnikiem przy wyborze nieruchomości. Kolejną dużą różnicą jest dojazd do miejsca pracy, szkoły i tym podobnych miejsc. Gdy mieszkamy na przedmieściach to dojazd może zająć nam nawet dwie godziny dziennie i zwiększy wydatki na paliwo. W przypadku mieszkania w centrum takie problemy są dużo mniej uciążliwe, gdyż odległość do przebycia jest mniejsza i możemy wykorzystać komunikację miejską. Innym czynnikiem może być sąsiedztwo, które może być zarówno pomocne jak i uciążliwe. Jeśli mieszkamy w centrum miasta to musimy się liczyć z tym, że w pobliżu mogą być głośne place zabaw, puby, kluby lub inne głośne miejsca. W przypadku mieszkania pod miastem takie niedogodności nie występują, jednak czasami mogą się wydarzyć (na przykład warsztat samochodowy). Następna cecha jest związana głównie z przyzwyczajeniami kupującego i jest to okolica. W mieście codziennie widzimy infrastrukturę, samochody, tramwaje i dużą ilość ludzi. W przypadku terenów podmiejskich możemy zobaczyć lasy, rzeki i tereny zielone. Kolejną cechą jest życie kulturalne, pod miastem doświadczymy dużo mniej teatrów, kin i klubów niż w centrum miasta, co dla niektórych może być zaletą a dla innych wadą. Kolejną kwestią jest parkowanie, które w przypadku mieszkania w centrum jest dużo bardziej kosztowne i problematyczne niż na przedmieściach.
Podsumowując
Decyzję czy należy mieszkać w mieście czy też pod miastem będzie zależeć od naszych preferencji. Po rozważeniu wszystkich zalet i wad każdego rozwiązania należy podjąć decyzję na spokojnie abyśmy nie musieli przeprowadzać się ponownie po kilku latach.
Najem wakacyjny W wielu większych miastach okres wakacyjny jest okresem, podczas którego nie znajduje się wielu najemców długoterminowych. Jednak inwestorzy mogą przygotować mieszkania pod najem krótkoterminowy dla turystów. Jak to zrobić? Jak zacząć inwestować w nieruchomości? Wiele osób uważa inwestowanie w nieruchomości za jedną z najlepszych form inwestowania z powodu ich bezpieczeństwa i stosunkowo wysokiego zysku. Czego potrzeba do rozpoczęcia inwestowania w nieruchomości i jak uniknąć nietrafionej inwestycji?