Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Na jakie fundamenty się zdecydować?

Pierwszym etapem budowy domu jest postawienie fundamentów, na których będzie stał nasz dom. Znaczna większość budynków w Polsce jest postawiona na fundamentach bezpośrednich, do których zalicza się płyty fundamentowe i fundamenty tradycyjne. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, ponadto dużo zależy od lokalizacji naszego domu jak i od gruntu. Na jaki fundament powinno się zdecydować?

Fundament tradycyjny

Ławy i ściany, czyli fundamenty tradycyjne, są na tyle proste, że można wykonać je samodzielnie, jednak do ich wykonania wymaganie są przynajmniej 4 tygodnie. Beton do wykonania tych fundamentów da się wytworzyć samodzielnie w betoniarce, a w przypadku korzystania z usług firmy budowlanej nie powinno być żadnych problemów z ich wykonaniem. Kolejną zaletą ław i ścian fundamentowych jest dostęp do warstwy izolacyjnej. Choć izolacja przeciwwilgociowa i izolacja termiczna bardzo rzadko ulegają uszkodzeniu, jednak jeśli ulegną awarii to wystarczy jedynie odkopać ścianę fundamentową aby mieć dostęp do uszkodzonego miejsca. Ławy i ściany fundamentowe sprawdzą się również w trudnych miejscach, na przykład gdy budujemy dom na skarpie. To rozwiązanie, oprócz ilości czasu przeznaczonej na jego wybudowanie, ma również inne wady, jak na przykład uzależnienie od poziomu wód gruntowych. Inną wadą może być osiadanie budynku, jeśli znajduje się on na terenach o niskiej nośności. Jeśli wady tego rozwiązania są dla nas zbyt duże to pozostaje skorzystanie z innego rozwiązania, jakim jest płyta fundamentowa.

Płyta fundamentowa

Tego typu fundamenty muszą być wykonane przez doświadczonych fachowców z betonu wysokiej jakości, jednak często jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Jedną z zalet płyty fundamentowej jest brak wykonywania warstw podłogi, gdyż po postawieniu płyty fundamentowej od razu otrzymujemy warstwę podposadzkową. Kolejną zaletą jest brak uzależnienia od wód gruntowych, gdyż woda gruntowa rzadko może zaszkodzić płycie bo jest ona stosunkowo płytko zakopana w gruncie. Ponadto przy użyciu płyty fundamentowej nie jest możliwe wystąpienie zjawiska osiadania budynku, gdyż płyta rozkłada ciężar budynku na większą powierzchnię. Dużą równicą w stosunku do fundamentu tradycyjnego jest też czas budowy, który w przypadku płyty fundamentowej jest dużo krótszy i wynosi około tygodnia. Do wad płyty fundamentowej wlicza się między innymi nieopłacalność przy niestandardowym terenie, na przykład podczas budowy na skarpie. Inną wadą jest brak możliwości dostania się do warstw izolacyjnych. Ich uszkodzenia zdarzają się rzadko, jednak jeśli już się to wydarzy to nie ma możliwości ich naprawy. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, więc przy wyborze fundamentu dużą wagę będą miały preferencje osoby, dla której powstaje dom. Ponadto dużo zależy od wód gruntowych oraz od ukształtowania terenu.

Wyślij wiadomość