Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Etapy ocieplania ścian zewnętrznych domu

Termoizolacja ścian zewnętrznych domu jest niezbędnym krokiem jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu naszego domu. Ocieplenie domu musi być wykonywane w odpowiedniej kolejności i z odpowiednią wiedzą, aby mogło ono wykonywać swoje zadanie jakim jest zatrzymywanie ciepła w domu. W jakich etapach należy ocieplić naszą nieruchomość?

Przygotowanie powierzchni

Pierwszym etapem na drodze do ocieplenia naszej nieruchomości jest dokładna inspekcja i przygotowanie podłoża pod ocieplenie. Ważny jest materiał, z jakiego wykonane są ściany zewnętrzne naszego domu, gdyż ocieplenie metodą ETICS (zwaną dawniej BSO) jest możliwe na ścianach betonowych, murowanych z cegły lub pustaków. Podłoże musi spełniać kilka warunków jeśli ocieplenie ma działać prawidłowo, między innymi musi być nośne, suche i oczyszczone z substancji ograniczających przyczepność. Jeśli na ścianie znajduje się tynk, który dobrze trzyma się ściany to można na nim położyć ocieplenie, jednak jeśli tynki są odspojone to należy je skuć. Bardzo ważne jest to, aby tynk był suchy przed nałożeniem ocieplenia, jeśli na ścianie występują miejsca zawilgocone, to należy pozbyć się przyczyny powstawania zawilgocenia, następnie oczyścić dane miejsce i użyć na nim środka grzybobójczego. Kolejnym etapem prac jest zdemontowanie elementów elewacji mogących przeszkadzać w ocieplaniu danego domu oraz dokładne oczyszczenie każdej ze ścian, na której po wyschnięciu zostanie położony materiał ocieplający. Po zakończeniu przygotowań podłoża można przejść do następnego etapu, jakim są prace ociepleniowe.

Izolacja

Pierwszą częścią prac ociepleniowych jest przygotowanie odpowiedniej zaprawy oraz zamontowania listew cokołowych. Listwy montuje się z przerwami około 3 milimetrów, a zaprawa jest przygotowywana poprzez dodanie do niej odpowiedniej ilości chłodnej wody i jej powolne mieszanie do momentu uzyskania jednorodnej masy. Następnie przechodzimy do nakładania izolacji, najpopularniejszą metodą naklejania jej jest naniesienie około 3 centymetrowej warstwy kleju na krawędzie płyty i od 3 do 6 punktów w środku powstałej ramki. Płyta musi być przyłożona do ściany od razu po nałożeniu zaprawy i następnie zostać dociśnięta do niej aby licowała z płytami znajdującymi się obok. Płyty izolacyjne ze styropianu lub wełny mineralnej muszą ściśle do siebie przylegać, choć w niektórych miejscach nie mogą się stykać, na przykład przy narożnikach okien i innych otworów znajdujących się w elewacji. Po położeniu płyt należy wypełnić szczeliny pomiędzy płytami tym samym materiałem, z którego wykonane są płyty izolacyjne. Po 3 dniach, kiedy płyta zostaje przytwierdzona, następnie trzeba je wyrównać i odpylić. Kolejnymi etapami jest montowanie profili dylatacyjnych oraz wykonanie warstwy zbrojonej, która ma na celu ochronę warstwy termoizolacyjnej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ostatnim etapem ocieplania budynku jest wykonanie warstwy elewacyjnej, której zadaniem jest ochrona niżej położonych warstw przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Jest to ostatni etap ocieplania domu, po jego zakończeniu warstwę elewacyjną można pokryć farbą, aby poprawić estetykę budynku.

Wyślij wiadomość