Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Budowa dachu w domu

Samodzielna budowa domu jest procesem długotrwałym i skomplikowanym, jednak możliwym do zrobienia przy zachowaniu wszystkich norm budowlanych. Jednym z najważniejszych etapów budowy domu jest budowanie dachu, który będzie chronił przed czynnikami zewnętrznymi. W jaki sposób należy zbudować dach aby spełniał swoje zadanie i był bezpieczny dla domowników?

Podstawowe informacje

Dach jest bardzo ważnym elementem konstrukcji domu jednorodzinnego, dlatego nie można oszczędzać na nim materiałów. Należy dokładnie zapoznać się z rodzajami dachów, wybrać jeden z nich i dobrze nauczyć się sposobu jego wykonania, gdyż złe wykonanie dachu może być niebezpieczne dla użytkowników. W wielu domach jednorodzinnych budowany jest dach o klasycznej konstrukcji, na przykład dach dwuspadowy. Na dach o konstrukcji klasycznej składa się poszycie dachowe, pokrycie dachu, izolacja cieplna i inne warstwy, które mają za zadanie ochronę wnętrza domu przed czynnikami atmosferycznymi. Jednak przed nakładaniem tych warstw należy skonstruować więźbę dachową, czyli szkielet na którym zostaną położone wszystkie warstwy dachu. Więźba dachowa składa się najczęściej z kilku elementów, między innymi z krokwi, mieczy, kleszczy, płatwi, jętków i innych elementów, bez których dach nie mógłby spełniać swojego zadania. Więźbę można wybrać z pośród trzech najpopularniejszych rodzajów: więźba krokwiowo-belkowa (najprostsza w budowie, stosowana gdy rozpiętość dachu nie przekracza 7 metrów), więźba jętkowa (bardziej skomplikowana, używana przy dachach o rozpiętości od 6 do 9 metrów) lub więźba płatwiowo-kleszczowa (najdroższa ale najbardziej uniwersalna, stosowana przy rozpiętości dachu od 9 do 12 metrów).

Funkcjonalny dach

Aby dach spełniał swoje zadanie musi on zostać zbudowany prawidłowo, z zachowaniem kilku czynników. Po zamontowaniu poszycia dachu należy na nim ułożyć wstępne pokrycie dachu, do którego najczęściej używa się specjalnej papy lub membrany. Jest to ważny krok, ponieważ brak wstępnego pokrycia może prowadzić do zawilgocenia izolacji cieplnej oraz pomieszczeń na poddaszu. Papa jest stosowana do sztywnego poszycia, na przykład desek, płyt OSB lub sklejki. Jest ona trwała, szczelna i odporna na promienie słoneczne i czynniki atmosferyczne. Jej wadą jest to, że jej ułożenie jest skomplikowane, przez co raczej nie damy rady ułożyć jej samodzielnie oraz to, że papa nie zapewnia prawidłowej wentylacji i może obciążać konstrukcję dachu. Membrana z kolei jest lekka, tańsza i dużo łatwiejsza w montażu. Jej wadą jest mniejsza odporność na szkodniki i promienie słoneczne oraz to, że może ulec uszkodzeniu przy montażu. Kolejnym czynnikiem o który należy zadbać podczas budowy dachu jest odpowiednia wentylacja połaci. Wilgoć będzie zbierała się wewnątrz konstrukcji dachu i odpowiednia wentylacja pozwoli na jej wydostanie się. Brak tej wentylacji może być bardzo groźny, gdyż nagromadzenie wilgoci może osłabić konstrukcję dachu. Jeśli dach został odpowiednio wykonany to będzie on osłaniał nasz dom przez wiele lat.

Wyślij wiadomość