Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Budowa i planowanie magazynu

Magazyn jest potrzebny wielkim sieciom handlowym do przechowywania produktów. Jest on ważnym ogniwem modelu logistycznego firmy, który łączy dostawców, sklepy i klienta. Dobry magazyn musi być dobrze rozplanowany aby jak najbardziej zwiększyć efektywność i musi znajdować się w odpowiedniej lokalizacji. Jak odpowiednio wybrać lokalizację na magazyn i jak prawidłowo rozplanować sekcje w magazynie?

Odpowiednia lokalizacja

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku magazynu dla firmy jest lokalizacja, gdyż lokalizacja magazynu będzie determinowała działalność firmy w regionie magazynu przynajmniej przez kilka lat. Budowa i eksploatacja magazynu będzie trwała wiele lat, aby koszt jego powstania się zwrócił, co nie nastąpi jeśli źle wybraliśmy lokalizację naszego magazynu. Poszukiwania należy zacząć od konkretnego regionu. Aby dobrze go wybrać ważna jest znajomość strategii rozwoju naszej firmy o kilka lub kilkanaście lat do przodu, gdyż jak zostało napisane wcześniej, budowa i użytkowanie magazynu to proces długotrwały. Nie da się przewidzieć każdej ewentualności, gdyż rynek jest bardzo zmienny, więc lokalizacja atrakcyjna dzisiaj może za kilka lat stracić swoje walory. Kiedy już wyznaczyliśmy region, w którym powstanie nasz magazyn, to należy wybrać w nim najkorzystniejszą lokalizację dla magazynu naszej firmy. Powinna ona zawierać dogodny teren pod budowę i odpowiednią infrastrukturę, jak na przykład parki logistyczne. Ważna jest również kontrola lokalnego rynku pracy, gdyż obecność dużych fabryk w pobliżu naszej lokalizacji może powodować trudności w znalezieniu pracowników i będziemy musieli płacić więcej na ich pensje. Kolejną kwestią do rozważania przy wyborze lokalizacji jest koszt transportu towarów do sklepów, gdyż niektóre sklepy będą korzystać z magazynu częściej, inne rzadziej.

Rozplanowanie magazynu

Odpowiednie zaplanowanie powierzchni magazynowej jest bardzo trudne, gdyż nie można przewidzieć każdej sytuacji. Należy odpowiednio zaplanować jak wielka powierzchnia magazynowa będzie potrzebna, gdyż jeśli będzie jej za dużo to będziemy opłacać niepotrzebną powierzchnię, a jeśli będzie jej za mało, to nie będziemy mieć miejsca do składowania towarów i trzeba będzie ograniczyć sprzedaż. Ponadto należy pamiętać, że będzie się składować produkty, które potrzebują różnych warunków do utrzymania swoich właściwości. Z tego powodu będziemy potrzebować wydzielonych sekcji w naszym magazynie, na przykład magazyn suchy, chłodnię, mrożnię lub strefę dla warzyw i owoców. Podczas budowy magazynu należy przeanalizować i oszacować jakie sekcje są potrzebne w naszym magazynie i ile przeznaczyć dla nich miejsca. Bardzo ważny jest również magazynowanie poszczególnych towarów, czyli główny cel budynku, który będzie powstawał. Należy oszacować ile dostawców będzie obsługiwanych przez nasz magazyn, ile jest punktów odbioru i jak długo produkty mogą być składowane. Są to najważniejsze czynniki, jakie należy zaplanować przed budową magazynu, ale nie są jedyne. Zamiast budowy można rozważyć wynajęcie magazynu, gdyż wtedy nie będziemy musieli przeznaczać czasu i środków na budowę.

Wyślij wiadomość