Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Dom drewniany - podstawy

Dom zbudowany z drewna wygląda bardzo estetycznie, a ponadto jeśli jest wykonany w odpowiedniej technice to dzięki niemu możemy oszczędzić dużo energii. Taki dom może zużywać nawet do 50% mniej energii niż domy spełniające aktualne normy wykorzystania energii. Jak zbudować taki dom i co sprawia, że jest energooszczędny?

Energooszczędne rozwiązania

Dom można nazwać energooszczędnym jeśli spełnia on normy zużycia energii na poziomie maksymalnie 95 kWh/m2 na rok, ale dom drewniany może mieć zużycie energii nawet na poziomie 30 kWh/m2 na rok. Jest to możliwe dzięki kilku energooszczędnym rozwiązaniom. Podczas budowy domu energooszczędnego każdy etap projektowania i budowy takiego domu ma duży wpływ na późniejsze koszty eksploatacji. Pierwszym ważnym czynnikiem jest pozycja domu na terenie działki. Najlepszym rozwiązaniem jest płaska działka bez drzew od strony południowej i postawienie domu w takim miejscu, aby salon, jadalnia i inne pomieszczenia z dużymi oknami były jak najbardziej nasłonecznione, a pomieszczenia jak garaż, sypialnia lub łazienka powinny znajdować się w miejscach zacienionych. Bardzo ważna w domu energooszczędnym będzie izolacja termiczna, aby móc oszczędzać ciepło. Do tego będą potrzebne odpowiedniej jakości okna oraz drzwi zewnętrzne, które zapewnią odpowiednią izolację termiczną oraz szczelność przy jednoczesnej minimalizacji mostków termicznych. Jednak z powodu wysokiej szczelności należy wykorzystać odpowiedni typ wentylacji. W budownictwie energooszczędnym nie używa się wentylacji grawitacyjnej, gdyż jest ona nieefektywna. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie wentylacji mechanicznej z systemem rekuperacji. Taka wentylacja będzie czerpać świeże powietrze i będzie ochładzać gorące powietrze podczas sezonu letniego, a będzie ocieplać powietrze gdy temperatury znacznie spadną.

Zalety domu drewnianego

Bardzo warto budować domy z drewna, gdyż wyglądają one bardzo estetycznie i ponadto mają bardzo dużo zalet, które pozwalają domom drewnianym być energooszczędnymi, a nawet pasywnymi. Pierwszym przykładem jest osiąganie dobrych parametrów termicznych przy ścianach o niewielkiej grubości. Zwiększa to powierzchnię użytkową domu przy zachowaniu zewnętrznych wymiarów domu w porównaniu z budownictwem murowanym. Domy drewniane często buduje się w oparciu o energooszczędną technologię szkieletową, która polega na stawianiu drewnianej konstrukcji wypełnionej wełną mineralną. Dzięki temu takie domy stawia się szybko i w każdej porze roku. Ponadto całość konstrukcji jest lekka, co pozwoli zmniejszyć koszt fundamentów domu. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest duża łatwość w przeprowadzaniu modernizacji i przebudowy domu, gdyż łatwiej jest wymontować i przenieść ścianę drewnianą. Aby zwiększyć energooszczędność domu drewnianego jak i energooszczędność każdego innego domu można wprowadzić energooszczędne wyposażenie domu. Elementy takie jak energooszczędny sprzęt AGD, pompy ciepła czy oświetlenie pozwalają na oszczędzanie części energii. Kolejnym rozwiązaniem dla domów drewnianych jest uczynienie z nich domów pasywnych. Jeszcze mniejsze zużycie energii możemy zyskać, jeśli zamontujemy kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne, które pozwolą wykorzystać światło słoneczne do wytwarzania prądu i zmniejszą koszty energii.

Wyślij wiadomość