Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Mieszkanie czy dom?

Każdy z nas prędzej czy później stanie przed bardzo ważnym pytaniem: czy powinno się kupić/wynająć mieszkanie w mieście czy może uciec z miasta i wybudować dom na spokojnych, podmiejskich terenach? Dawniej tylko garstka osób mogła pozwolić sobie na budowę własnego domu, jednak w dzisiejszych czasach cena jest coraz mniejszą przeszkodą w wyborze nieruchomości, więc to inne czynniki decydują o naszym wyborze. Jakie są wady i zalety tych nieruchomości?

Lokalizacja

Niebagatelne znaczenie przy wyborze odpowiedniej nieruchomości będzie odgrywało miejsce, w którym dana nieruchomość się znajduje lub będzie się znajdować. Każdy człowiek ma swoje potrzeby do zaspokojenia i dostępność różnego typu usług niedaleko nieruchomości jest bardzo ważną cechą. Mieszkania w centrum Wrocławia czy innych miast bardzo często mają dostęp do placówek edukacyjnych takich jak szkoły i przedszkola, sklepy, punkty medyczne lub kościoły. W przypadku domów we Wrocławiu, ale na przedmieściach dostęp do tego typu może być utrudnione ze względu na potrzebę dojazdów. Dojazd do pracy w mieście jest prostszy ze względu na bardzo dobre połączenia komunikacyjne, a w przypadku domu wymagane jest posiadanie własnego samochodu, gdyż bez niego dojazd do pracy lub sklepu będzie często znacznie utrudniony. Kolejną ważną cechą związaną z położeniem naszej nieruchomości jest sąsiedztwo. W mieszkaniu jesteśmy skazani na życie we wspólnocie, co dla jednych może być zaletą a dla innych wadą. W mieszkaniach musimy przestrzegać ciszy nocnej i często może się zdarzyć że możemy słyszeć sąsiedzkie kłótnie lub płacz dziecka. Zaletą może być fakt, że nawet jak nie ma nas w mieszkaniu to ktoś z sąsiadów zawsze będzie miał oko na nasze cztery kąty. W przypadku domu mamy dużo większą wolność. Nie musimy przejmować się że będziemy komuś przeszkadzać ani że ktoś nas obudzi w nocy. Również przestrzeń życiowa jest dużo większa w domu. Nie będziemy nikomu przeszkadzać gdy będziemy rozwijać nasze pasje i nie musimy się martwić o zakłócanie porządku. Ponadto nie musimy martwić się o wyprowadzanie naszych zwierząt domowych ani o miejsca parkingowe, których pod mieszkaniami może brakować.

Koszty

Dla wielu osób przy wyborze nieruchomości najważniejszym czynnikiem jest cena zakupu oraz koszty utrzymania danej nieruchomości. Przy zakupie domu musimy najpierw wyszukać działki na sprzedaż we Wrocławiu, która może pochłonąć znaczne sumy jeśli znajduje się ona blisko miasta, a następnie dochodzą koszty budowy i wyposażenia. Po wybudowaniu domu należy zacząć płacić wszystkie koszty utrzymania takie jak ogrzewanie, media, elektryczność, wodociągi i wiele innych. Ponadto obok domu jest więcej pracy, gdyż sami musimy wykonywać lub płacić za wszelkie naprawy usterek jakie nastąpią w trakcie użytkowania domu. W przypadku mieszkania jedyne o co musimy się martwić to zapłacenie czynszu, gdyż wszystkie opłaty za media, naprawy i utrzymanie ponosi administrator budynku. Mieszkanie jest dobrym wyborem dla osób, które nie lubią pracować nad swoim lokum, gdyż przy mieszkaniu jest dużo mniej pracy. W przypadku domu tej pracy jest dużo więcej, gdyż sami musimy pielęgnować ogród, sprzątać dużo większą powierzchnię i odśnieżać podjazd w zimie. Wcale nie musi to być wada, jeśli mamy czas i lubimy trochę popracować wokół naszego domu. Teoretycznie za wszystkie prace wokół mieszkania w mieście odpowiada administrator budynku lub wspólnota mieszkaniowa, jednak możemy trafić na nieuczciwego zarządcę, który nie chce wykonywać wymaganych prac lub wspólnota mieszkaniowa nigdy nie potrafi uzgodnić zakresu prac. W domu nie ma się takich problemów, gdyż sami jesteśmy
administratorem i wspólnotą, więc nie musimy pytać się innych o zgodę na różne prace.

Podsumowując

Na wymienione cechy zwraca się największą uwagę przy wyborze nieruchomości. Dla niektórych osób zalety mogą być wadami a wady zaletami. Każda osoba będzie miała swoje własne zdanie na ten temat. W dzisiejszych czasach koszty mieszkań i domów są porównywalne, więc każdy znajdzie nieruchomość pasującą do ich potrzeb.

Wyślij wiadomość