Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Wiele osób uważa inwestowanie w nieruchomości za jedną z najlepszych form inwestowania z powodu ich bezpieczeństwa i stosunkowo wysokiego zysku. Choć w dużej mierze jest to prawda, to inwestowanie w nieruchomości nie dla każdego może być dobrym wyborem. Czego potrzeba do rozpoczęcia inwestowania w nieruchomości i jak uniknąć nietrafionej inwestycji?

Najważniejszy jest cel

Pierwszą rzeczą z jaką musi poradzić sobie potencjalny inwestor jest odpowiedni wybór celu rozpoczęcia inwestowania. Cel w dużej mierze zależy od inwestora, na przykład wynajem mieszkania może być dodatkiem do budżetu domowego, metodą do zebrania środków do zakupu kolejnego mieszkania lub zwiększenie wartości nieruchomości i sprzedaż z zyskiem. Wybór celu jest ważny, gdyż w zależności od wybranego celu będziemy się kierować innymi kryteriami podczas wyboru nieruchomości pod inwestycję. Każdy cel może być dobry w zależności od sytuacji inwestora i sytuacji lokalnego rynku nieruchomości, więc inwestor musi być otwarty na zmieniającą się sytuację. Przy wyborze celu warto zadać sobie kilka pytań, które wspomogą nas w odpowiednim wyborze. Czy nasza inwestycja ma przynieść jednorazowy zysk czy ma dawać długoterminowy przychód? Czy oczekujemy szybkiego zwrotu zainwestowanych pieniędzy czy inwestycja ma trwać latami? Czy planujemy zakup większej ilości nieruchomości czy inwestycja była jednorazowa? Każdy potencjalny inwestor będzie miał inne odpowiedzi na te pytania, przez to będą sobie wyznaczali inne cele. O czym należy pamiętać gdy już wyznaczyliśmy sobie cel?

Budżet i wiedza

Dla wielu osób wysoki początkowy budżet jest barierą powstrzymującą ich przed inwestowaniem w nieruchomości. Zaczynamy o tym myśleć w sytuacji, kiedy mamy sporo oszczędności, jednak jest to sytuacja nie zawsze możliwa do spełnienia. Wielu inwestorów, nawet takich, których stać na zakup nieruchomości, wolą się posiłkować kredytem hipotecznym aby nie zamrażać pieniędzy. Warto to zrobić w sytuacji podczas której nieruchomość jest w stanie samodzielnie zarobić na ratę kredytu. Jednak aby to zrobić inwestor musi być odpowiednio przygotowany. Początkujący inwestor może nie mieć tak dużych zysków jak inwestor działający już od dłuższego czasu z powodu doświadczenia. Inwestor musi między innymi dobrze oszacować ryzyko zakupu danej nieruchomości, jej potencjał i dodatkowe koszty oraz powinien zrobić to jak najszybciej. Początkujący inwestor szukający swojej pierwszej nie ma tak dużej wiedzy na temat rynku nieruchomości, dlatego w celu uniknięcia błędów początkującego warto korzystać z doświadczenia innych. Współpraca z doradcami prawnymi i podatkowymi, innymi inwestorami oraz z biurami nieruchomości pozwoli początkującemu inwestorowi na nabranie pierwszych doświadczeń na rynku nieruchomości. Gdy potencjalny inwestor ma już cel, odpowiednie środki i skonsultował się z bardziej doświadczonymi osobami to ryzyko nietrafionej inwestycji mocno spadnie i inwestor będzie mógł cieszyć się z pierwszej zakupionej nieruchomości.

Wyślij wiadomość