Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Podstawy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Budując dom chcemy, aby był on komfortowy dla domowników, ale przede wszystkim gwarantował bezpieczeństwo. Ogień jest bardzo niebezpiecznym żywiołem i nasza nieruchomość powinna być na niego przygotowana. O ochronę przed ogniem należy zatroszczyć się na etapie budowy nieruchomości oraz na etapie jej wykańczania. Które elementy są szczególnie narażone na płomienie i jakie materiały gwarantują bezpieczeństwo?

Budowa

Podczas budowy domu największą uwagę zwracamy przede wszystkim na solidność, komfort oraz jak najniższe koszty eksploatacji. Często nie przykładamy większej uwagi do bezpieczeństwa pożarowego, co jest błędnym podejściem. Pierwszym etapem zabezpieczania nieruchomości przed ogniem jest zastosowanie podczas budowy materiałów niepalnych. Możemy określić palność materiału budowlanego dzięki euroklasie produktu, która jest uniwersalna dla produktów w całej Europie i jest podawana na etykiecie każdego produktu. Klasa A1 jest najbezpieczniejsza, gdyż oznacza materiały niepalne, a klasa F oznacza materiały bardzo łatwopalne. Klasy te oznaczają nie tylko palność materiału ale również generowanie dymu oraz płonących kropli. Materiały niepalne powinny zostać użyte przy budowie najważniejszych elementów nośnych budynku, takich jak ściany zewnętrzne, ściany nośne oraz stropy. Do budowy ścian najlepszy będzie beton komórkowy, gdyż jest on sklasyfikowany jako niepalny, co powstrzyma płomienie przed podpaleniem ich. Do ocieplania ściany najlepszym rozwiązaniem będzie wełna mineralna, która jest niepalna i stanowi dodatkową przeszkodę dla rozprzestrzeniania się ognia. W przypadku stropów najbardziej odporne są stropy gęstożebrowe oraz stropy monolityczne, które po zabezpieczeniu płytami gipsowo-kartonowymi i suchym jastrychem będzie bardzo dobrym zabezpieczeniem przed pożarem. Warto również zatroszczyć się o dach i wykonać go z dachówek ceramicznych lub betonowych, które są dużo bezpieczniejsze i mogą wyglądać łatwiej niż strzechy lub gonty drewniane. Jeśli jednak nie lubimy elementów betonowych i chcemy posiadać dom drewniany to należy zdecydować się na drewno czterokrotnie strugane, które dodatkowo zostało zaimpregnowane ciśnieniowo. Takie drewno jest dużo bardziej odporne na pożary, jednak dalej jest ono mniej bezpieczne niż beton.

Wykończenie

Na etapie wykończenia wnętrz warto zadbać o specjalne systemy, które będą powstrzymywać ewentualny pożar, ale przede wszystkim mu zapobiegać. W domach jednorodzinnych nie jest wymagane montowania drzwi przeciwpożarowych, jednak jest to bardzo wskazane. Stalowe lub drewniane drzwi przeciwpożarowe zamontowane w wejściu do kotłowni mogą powstrzymać ewentualny pożar do czasu ewakuacji wszystkich domowników. W celu poprawy bezpieczeństwa naszej nieruchomości warto zainstalować systemy zabezpieczenia przeciwpożarowego, w tym systemu odgromowego. Pioruny podczas burz bardzo często są przyczyną pożarów a instalacja odgromowa pozwala znacznie zredukować ryzyko pożaru. Szczególnie narażone są domy na wzgórzach oraz domy o stromym dachu, które powinny mieć instalację odgromową. Kolejnym systemem wartym instalacji jest system przeciwpożarowy, który będzie działał jako alarm oraz będzie aktywnie zatrzymywał rozprzestrzenianie ognia. Czujniki dymu pozwolą wcześnie ostrzec domowników przed zagrożeniem poprzez uruchomienie alarmu. Taki system, realizujący założenia inteligentnego domu, potrafi odcinać dopływ gazu do zagrożonych pomieszczeń, otworzy drzwi i okna, uruchamia wentylację oraz powiadamiać domowników o zagrożeniu.

Podsumowując

Odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości przed pożarem pozwoli na znaczne ograniczenie zniszczeń spowodowanych ewentualnym pożarem ale przede wszystkim zapewnić bezpieczeństw domownikom. Zastosowanie odpowiednich instalacji i materiałów budowlanych pozwala osiągnąć ten cel.

Wyślij wiadomość