Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Najem wakacyjny

W wielu większych miastach okres wakacyjny jest okresem, podczas którego nie znajduje się wielu najemców długoterminowych. Dzieje się tak, gdyż studenci wyjeżdżają z miast uniwersyteckich, rezygnując z wynajmu na czas wakacji. Jednak inwestorzy mogą przygotować mieszkania pod najem krótkoterminowy dla turystów, jednak wiążą się z tym pewne niedogodności oraz większa ilość pracy. Jak to zrobić?

Wymagania

Okres pustostanu oznacza straty dla właściciela mieszkania, gdyż nie zarabia ono na siebie, a rachunki i podatki i tak należy zapłacić. Z tego powodu można zdecydować się na chwilową zmianę typu najmu na najem krótkotrwały. Może on przynieść większe zyski od najmu długotrwałego, jednak nie jest on dla każdego, gdyż wymaga on dużo więcej pracy od wynajmującego niż najem długotrwały. Jednak aby mieszkanie nadawało się do najmu krótkotrwałego musi ono spełnić kilka czynników, które będą miały wpływ na zysk, jaki uzyska się z najmu krótkotrwałego. Pierwszym ważnym czynnikiem podczas wynajmu jest atrakcyjna lokalizacja naszej nieruchomości. Dla turystów najlepszą opcją będzie mieszkanie w centrum miasta lub w pobliżu popularnych zabytków i takich właśnie mieszkań najczęściej szukają turyści. Jednak niewielka ilość takich mieszkań sprawia, że właściciele bardziej oddalonych mieszkań mają szansę na korzystny wynajem mieszkania. W przypadku mieszkania poza centrum bardzo ważna będzie możliwość dojazdu do centrum lub popularnych atrakcji turystycznych, lokalizacja mieszkania musi być dobrze skomunikowana. Kolejnym czynnikiem mieszkania pod najem krótkotrwały musi być odpowiednie wyposażenie. Elementy takie jak meble, łóżka, biurka i zabudowa kuchenna są obowiązkowe w każdym mieszkaniu, zarówno podczas najmu długotrwałego jak i krótkotrwałego. Ale w przypadku najmu krótkotrwałego należy zadbać również o mniejsze sprzęty, jak na przykład czajnik, żelazko z deską do prasowania oraz naczynia. Najemca długotrwały często przywozi te sprzęty ze sobą, a najemca krótkotrwały nie będzie ich woził ze sobą i będzie oczekiwał ich w mieszkaniu.

Oferta i możliwe problemy

Kiedy mieszkanie będzie odpowiednio wyposażone to należy zacząć szukać lokatorów do naszej nieruchomości. W tym celu nasza nieruchomość musi być odpowiednio wypromowana. Ważne są dobrej jakości zdjęcia, wykonane za pomocą aparatu, zdjęcia wykonane telefonem mogą być zbyt niskiej jakości. Oprócz zdjęć należy spędzić trochę czasu nad stworzeniem odpowiedniego opisu naszej nieruchomości. Powinien on wyróżniać się spośród innych ofert najmu i zawierać najważniejsze informacje dotyczące ceny, lokalizacji i innych tego typu ważnych kwestii. Tak przygotowane ogłoszenie umieszczamy w jak największej ilości mediów społecznościowych i portali internetowych dotyczących najmu krótkotrwałego. Ten cykl będzie się powtarzał co kilkanaście dni, dlatego najem krótkotrwały wymaga dużo większej dyspozycyjności. Wyszukiwanie nowych lokatorów, odbieranie i wydawanie kluczy oraz przygotowanie mieszkania na kolejnych lokatorów zajmuje dużo czasu i wykonuje się to częściej niż w przypadku najmu długotrwałego. Najem krótkotrwały jest trudny do pogodzenia z urlopem lub inną działalnością, gdyż jeśli właściciel nie będzie wyszukiwał nowych lokatorów to pustostan będzie generował dla niego straty. Utrudnieniem dla właściciela może być odległość pomiędzy mieszkaniem inwestycyjnym a miejscem zamieszkania, gdyż dojazd będzie wymagał czasu i dodatkowych kosztów. Niektórzy właściciele korzystają z firmy zarządzającej, ale wtedy ich zysk spada i mogą pojawić się problemy jeśli właściciel będzie chciał powrócić do najmu długotrwałego.

Wyślij wiadomość