Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Sposoby ogrzewania domu

Instalowanie ogrzewania to najdroższa z domowych instalacji zarówno na etapie eksploatacji jak i na etapie instalacji. Sprawne działanie ogrzewania decyduje o komforcie domowników, gdyż jeśli ogrzewanie nie działa prawidłowo to spowoduje to znaczne ochłodzenie powietrza w domu. Jednak warto zaznaczyć, że każdy dom ma inne warunki i dla różnych domów najbardziej optymalne będą całkowicie różne rozwiązania. Jak zaplanować ogrzewanie domu?

Typ ogrzewania

Najlepiej wybrać sposób ogrzewania na etapie projektowania i budowy domu, gdyż wtedy swoboda wyboru ogrzewania będzie dla nas największa. Najważniejszą kwestią do wyboru będzie wybór sposobu ogrzewania spośród ogrzewania grzejnikami, ogrzewania podłogowego i innymi, bardziej niekonwencjonalnymi środkami ogrzewania. Należy pamiętać, że zmiana typu ogrzewania wiąże się z poważnym remontem, dlatego po wybraniu jednego typu ogrzewania niewiele osób decyduje się na zmianę. Zaletą grzejników jest możliwość działania z większością kotłów, jednak nie radzą sobie dobrze w połączeniu z pompą ciepła, dla której lepsze jest ogrzewanie podłogowe. W przypadku ogrzewania podłogowego w połączeniu z kotłem węglowym należy mieć dodatkowe wyposażenie w postaci układu mieszającego, zmniejszającego temperatury wody przed dotarciem do systemu ogrzewania. Inną ważną kwestią przy wyborze sposobu ogrzewania jest estetyka. Grzejniki są widoczne i w zależności od gustu mogą być eksponowane lub jak najbardziej ukryte, jednak muszą one zajmować część miejsca na ścianie. Z kolei ogrzewanie podłogowe jest ukryte w ścianach, suficie lub podłodze, dlatego nie trzeba ich w żaden sposób wkomponowane w aranżację wnętrza. Jednak w przypadku ogrzewania podłogowego musimy zrezygnować z wykładzin i dywanów, gdyż zmniejszają one skuteczność tego sposobu ogrzewania.

Kocioł

Bardzo ważną kwestią związaną z eksploatacją jest wybór kotła, dzięki któremu nasze ogrzewanie będzie działało. Ten wybór będzie miał również wpływ na paliwo, jakiego będzie się używało oraz na nasz komfort, gdyż to paliwo będziemy musieli uzupełniać. Pierwszy z kotłów dostępnych na rynku to kocioł na gaz ziemny lub na gaz płynny. Jego zaletą są niewielkie rozmiary, dowolność w kwestii wyboru wentylacji i to, że kocioł nie wymaga osobnej kotłowni. Inną zaletą jest możliwość spalania gazu ziemnego z sieci oraz gazu płynnego ze zbiornika, jednak to wymaga zmian w instalacji, która nie zawsze się opłaca. Dla ogrzewania podłogowego najlepiej wybrać pompę ciepła, jej zaletą jest automatyczna praca i dość tania eksploatacja. Zdecydowanie najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem stosowanym do ogrzewania jest kocioł węglowy, który ogrzewa nasz dom poprzez spalanie węgla. Wymaga on jednak czyszczenia z popiołu i regularnego uzupełniania węgla. Ważne jest to aby dobrać kocioł węglowy odpowiednio do wymagań, gdyż wybór największego kotła bardzo często może się nie opłacać. Należy pamiętać, że wybór ogrzewania do domu musi być sprawą przemyślaną, gdyż dobór kotła i sposobu ogrzewania będzie inny we większości przypadków. Jeśli odpowiednio wcześnie zastanowimy się nad naszymi potrzebami to oszczędzimy sobie wydatków w późniejszym etapie prac.

Wyślij wiadomość