Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Plusy i minusy inwestowania w nieruchomości

Zakup nieruchomości pod inwestycje, podobnie jak inne sposoby inwestowania, niesie ze sobą szereg istotnych zalet jak i wad. Nieruchomości są jedną z bezpieczniejszych form inwestowania, ale niektórzy inwestorzy rezygnują z tej metody z powodu niskiej płynności. Czy inwestowanie w nieruchomości jest opłacalne czy lepiej inwestować kapitał w inny sposób?

Dlaczego warto?

Pierwszą i najważniejszą z punktu widzenia wielu inwestorów zaletą inwestowania w nieruchomości jest rentowność takich operacji. Przeciętny zysk inwestycji w nieruchomości wynosi około 5% w skali roku, jednak wielu inwestorów osiąga wyższe przychody, niektórzy nawet 4 razy więcej. Kolejną zaletą inwestowania w nieruchomości jest wybór odpowiedniego horyzontu czasowego. Długoterminowe inwestycje obejmują zakup nieruchomości i jej wynajmowanie na czas nieokreślony lub określony, na przykład do 10 lat. Możliwe jest również inwestowanie krótkoterminowe, na przykład poprzez fliping nieruchomości, czyli kupno nieruchomości i jej sprzedaż po wyższej cenie. Flip można zrealizować nawet w kilka miesięcy. Innymi ważnymi zaletami inwestowania w nieruchomości jest bardzo niskie ryzyko utraty kapitału, pasywny przychód oraz zabezpieczenie na przyszłość. Nieruchomość jest dobrem fizycznym i trwałym, przez co bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, w których inwestor straci całość zainwestowanych środków. Budynek generuje pasywny przychód na przykład poprzez wynajem przy niewielkim nakładzie czasu inwestora. Trwałość nieruchomości sprawia, że będzie ona przynosić przychód przez wiele lat, co dla wielu inwestorów będzie dobrym zabezpieczeniem na przyszłość. Powyższe zalety sprawiają, że wielu ludzi inwestuje w nieruchomości.

Dlaczego się powstrzymać?

Nie każdy inwestor chce inwestować w nieruchomości z powodu kilku wad, które są dla danego inwestora istotne. Pierwszą, wspomnianą we wstępie wadą jest płynność inwestycji. W najlepszym wypadku pierwszy zysk dla inwestora wpłynie po kilku miesiącach (przy flipie nieruchomości). W najgorszym wypadku sprzedaż lub wynajęcie nieruchomości może zająć nawet kilka lat. Inną wadą jest wymagana wiedza i doświadczenie u osoby, która chce inwestować w nieruchomości. Jest ono wymagane w celu odpowiedniego ocenienia potencjału danej nieruchomości i prognozowanie zysku, bez tego istnieje ryzyko strat części zysków. Innym problemem dla niektórych inwestorów jest brak możliwości podzielenia kapitału. Całość środków jest przydzielonych do danej nieruchomości, nie ma możliwości podjęcia części środków. Innym ważnym problemem, na który natrafiają inwestorzy jest wymagany kapitał. Inwestowanie w nieruchomości na początku wymaga dużych nakładów finansowych, przez co nie każdy inwestor może sobie na to pozwolić. Istnieją możliwości zwiększenia kapitału poprzez kredyt hipoteczny, ale wymaga on odpowiedniej zdolności kredytowej, ponadto rata kredytu zmniejszy zyski inwestora. Te wady powstrzymują niektórych inwestorów przed inwestowaniem w nieruchomości, jednak każdy inwestor musi samodzielnie zdecydować czy taka forma inwestowania jest dla niego odpowiednia.

Wyślij wiadomość