Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Na jakie ściany zewnętrzne się zdecydować?

Ściany zewnętrzne są jednym z najważniejszych elementów w każdej nieruchomości, gdyż stanowią ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi. Istnieje kilka rodzajów ścian zewnętrznych jak i materiałów, z których te ściany mogą zostać wykonane, dlatego ważna jest odpowiednia znajomość budowy ścian. Na jaki materiał się zdecydować i w jakiej technice budować ściany zewnętrzne?

Cechy ściany zewnętrznej

Najważniejszymi czynnikami ścian zewnętrznych jakie muszą spełniać to wytrzymałość i ciepłochronność. Wytrzymałość ścian jest bardzo ważna, gdyż oprócz czynników atmosferycznych muszą również wytrzymać własny ciężar oraz ciężar stropu i dachu. Bardzo wytrzymałym materiałem są między innymi zwykły beton lub silikaty. Do budownictwa jednorodzinnego nada się również mniej wytrzymały materiał jak na przykład beton komórkowy. Ciepłochronność jest z kolei czynnikiem, który wpływa na komfort mieszkańców jak i koszt ogrzewania. W sezonie grzewczym dobra ciepłochronność pozwoli na utrzymanie stałej temperatury na długo po wyłączeniu ogrzewania, a w sezonie letnim nieruchomość jest mniej podatna na przegrzanie. Innymi cechami na które należy zwrócić uwagę przy stawianiu ścian zewnętrznych jest między innymi tłumienie hałasów, paroprzepuszczalność oraz estetyka. Tłumienie hałasów jest szczególnie ważne w głośnej okolicy, a estetyka ściany pozwoli na dobrą prezentację nieruchomości. Możliwe jest osiągnięcie wszystkich tych cech przy wykorzystaniu różnych technik budowania ścian zewnętrznych. W jaki sposób można budować ściany w naszej nieruchomości?

Techniki budowy ścian zewnętrznych

Przykładowymi technikami budowy ścian są ściany z kształtek styropianowych, ściany prefabrykowane lub ściany szkieletowe, jednak w tym artykule skupimy się na najpopularniejszej w Polsce technice budowy ścian, czyli na ścianach murowanych. Te z kolei można podzielić na ścian jednowarstwowe, dwuwarstwowe i trójwarstwowe. Ściany jednowarstwowe składają się z ceramiki lub betonu komórkowego, które łączy się ze sobą za pomocą zaprawy lub pianki montażowej. Problemem w tym rozwiązaniu jest duże ryzyko mostków termicznych i wymagana duża staranność przy budowaniu ściany tą metodą. Kolejnym, najpopularniejszym rozwiązaniem jest ściana dwuwarstwowa. Składa się na nią warstwa muru z betonu komórkowego lub silikatu oraz warstwa izolacyjna ze styropianu lub wełny mineralnej. Każda z tych warstw powinna mieć około 20 centymetrów. Ważna jest kwestia połączenia warstw, można to zrobić metodą mokrą (ocieplenie przykleja się bezpośrednio do muru) lub metodą suchą (ocieplenie umieszcza się na drewnianym lub metalowym rusztowaniu). Ten typ ściany nie ma problemów z mostkami termicznymi, jednak ma on niewielką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ostatnim rozwiązaniem są ściany trójwarstwowe. Są one najbardziej skomplikowane do wykonania, wymagają najwięcej pracy i kosztów, jednak w zamian otrzymujemy ściany o najlepszych właściwościach, które oprócz ceny nie mają poważniejszych wad.

Wyślij wiadomość