Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Inwestowanie systemem condo

Istnieje wiele możliwości inwestowania kapitału, od inwestowania w nieruchomości komercyjne w stylu magazynów i biur jak i inwestowanie w mieszkania. Jednym ze sposobów inwestowania jest stosunkowo nowa metoda inwestowania kapitału, czyli inwestowanie systemem condo. Na czym ten system condo polega i czy jest to opłacalna metoda inwestowania kapitału?

Czym jest system condo?

System condo pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, został przyniesiony z zachodnich krajów. Condo jest skrótem słowa condominium, które dosłownie oznacza współpanowanie, co całkiem dobrze oddaje istotę systemu condo w procesie inwestowania w nieruchomości. Polega on na tym, że deweloper buduje jedną, dużą nieruchomość podzieloną na wiele mniejszych jednostek. Następnie inwestorzy wykupują pojedyncze jednostki na własność, w których następnie mogą mieszkać lub wynajmować osobom trzecim. Inwestor, oprócz jednostki lub jednostek które wykupił może korzystać z części wspólnych budynku, do których dostęp mają mieszkańcy i właściciele każdej jednostki. Zaletą inwestowania w jednostkę condo jest na pewno to, że inwestor nie musi przyjeżdżać za każdym razem gdy nowa osoba wprowadza się do jego jednostki. Operator budynku, czyli w wielu przypadkach deweloper lub wynajęta przez niego firma, jest odpowiedzialny za utrzymanie czystości, świadczenie usług dla gości i znajdowaniu nowych lokatorów. Jednak najważniejszą rzeczą dla inwestora jest zysk. Jak on wygląda w przypadku systemu condo?

Od czego zależy zysk?

Wielkość zysku zależy przede wszystkim od ustaleń pomiędzy deweloperem, operatorem lokalu oraz inwestorami. Zysk z wynajmu jest pomniejszany o prowizję dla operatora i dewelopera, a jej wysokość może się różnić w zależności od inwestycji. Choć umowa jest najważniejszym czynnikiem od którego zależy zysk inwestora, to istnieją również inne czynniki które wpływają na zysk. Podobnie jak w przypadku wielu innych inwestycji bardzo ważna jest lokalizacja nieruchomości w systemie condo. W przypadku hoteli ważna jest popularność danej miejscowości, nie tylko teraz ale potencjał w przyszłości. Najpewniejszym ale jednocześnie najdroższym rozwiązaniem jest nieruchomość w miejscowościach górskich, nadmorskich lub dużych metropoliach. Innym czynnikiem o jaki należy zadbać są doświadczenie i stan finansowy operatora budynku i dewelopera. Operator często ma pod opieką inne budynki, dzięki czemu możemy ocenić to jak operator obsługuje gości, a goście chętniej wracają do miejsc, w których obsługa była bardzo dobra. Z kolei sytuacja finansowa dewelopera jest ważna aby mieć pewność że nie wystąpią żadne problemy podczas budowy nieruchomości. Jednak condohotele są zazwyczaj budowane przez deweloperów mających duże doświadczenie i renomę na rynku. Zarówno w Polsce jak i za granicą znajduje się wiele mniej lub bardziej znanych condohoteli, które na siebie zarabiają i dają inwestorom duże i pewne zyski.

Wyślij wiadomość