Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Wynajem mieszkania dla studenta - zalety i wady

Dla osób wynajmujących mieszkania trwa bardzo ważny okres, mianowicie zbliżający się początek roku akademickiego. Setki studentów szukają mieszkań lub pokoi, w których spędzą najbliższe kilka miesięcy lub nawet więcej, jeśli student nie wyjeżdża na wakacje. Jednak niektórzy właściciele mieszkań za nic nie chcą wynajmować mieszkań studentom. Jakie są wady i zalety studentów wynajmujących mieszkania lub pokoje?

Wady studentów

Właściciele mieszkań w miastach akademickich rezygnują z szerokiej grupy potencjalnych wynajmujących jaką są studenci z wielu powodów. Nie jest tajemnicą, że niektórzy studenci jeszcze nie nauczyli się szanować cudzej własności, dlatego często mogą wydarzyć się kradzieże lub niszczenie mienia, co dla właściciela oznacza duże straty. Ponadto niektórzy studenci nie troszczą się o mieszkanie, przez co panuje w nim ciągły bałagan i wszędzie zalega brud. Tacy studenci często imprezują zamiast się uczyć, przez co właściciel może otrzymywać dużo skarg od sąsiadów. Imprezy przerywane wizytą policji lub straży miejskiej oraz palenie w mieszkaniu pomimo zakazu z pewnością nie podniosą reputacji właściciela mieszkania. Jeśli właściciel wynajmuje mieszkanie grupie nieznających się studentów, to w ekstremalnych przypadkach konflikty między nimi również mogą sprowokować sąsiadów do wnoszenia skarg. Jednak jednym z najważniejszych powodów rezygnacji właścicieli mieszkań ze studentów jest ich niewypłacalność, co dla właścicieli oznacza znaczne straty. Warto zaznaczyć, że wyżej wymienieni studenci to mniejszość, inni studenci są spokojni, dbają o porządek i bardzo często łączą studia z pracą, przez co nie organizują głośnych imprez. Jakie są zalety wynajmowania mieszkania spokojnym i odpowiedzialnym studentom?

Zalety studentów

Pierwszą zaletą dla właścicieli wynajmujących mieszkania studentom jest stosunkowo niski nakład finansowy na mieszkanie. Studenci bardzo często nie wymagają wysokiego standardu mieszkania, wystarczy jedynie podstawowe wyposażenie. Warto zaznaczyć, że niedługo przed rozpoczęciem roku akademickiego mieszkania będą miały wiele chętnych, nawet nieodnowione. W podobnej sytuacji są mieszkania wielopokojowe, które są niepopularne wśród innych wynajmujących, jednak po podzieleniu na pokoje i wynajem ich dla studentów właściciel może liczyć na wysokie zyski. Mieszkania znajdujące się blisko uczelni lub blisko komunikacji publicznej mogą liczyć na wiele chętnych bez konieczności obniżania czynszu najmu. Jeśli właściciel posiada mieszkanie wielopokojowe to warto wynająć je grupie znajomych, dzięki czemu konflikty nie będą występować, ponadto jeśli lokator opuści mieszkanie to reszta może znaleźć nową osobę na jego miejsce bez udziału właściciela. Jednak jak znaleźć odpowiedzialnych studentów, którym właściciel wynajmie mieszkanie? W ogłoszeniu należy zamieścić kilka informacji, które mogą zniechęcić wielu nierzetelnych studentów. Pierwszą informacją może być to, że wynająć mieszkanie mogą jedynie studenci łączący studia z pracą, jednak jest to opcjonalne, gdyż wielu studentów jest utrzymywanych przez rodziców, więc to z nimi można podpisać umowę. Jednak informacje które powinny znaleźć się w każdym ogłoszeniu to informacja o regulaminie i o protokole zdawczo-odbiorczym. Dzięki tym dwóm informacjom właściciel może odsiać „złych” studentów i uchronić się przed stratami w czasie najmu.

Wyślij wiadomość