Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Lokale użytkowe dla inwestora

Zakup lokali użytkowych jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy szukają lokalizacji do otwarcia swojej działalności gospodarczej lub dla inwestorów, którzy mają na celu wynajem lokalu dla przedsiębiorców. Często jest to bardzo opłacalna inwestycja, jeśli tylko pamięta się o kilku ważnych czynnikach. Jak najlepiej inwestować w lokale użytkowe?

Zalety inwestycji

Lokale użytkowe cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów, gdyż posiadają one wysoką rentowność w porównaniu do inwestowania w mieszkania. Wynajem mieszkania posiada rentowność od 3% do 5%, podczas gdy rentowność w przypadku inwestycji w lokal użytkowy wyniesie niemal dwukrotnie więcej. Każdy inwestor ma na celu maksymalizację zysku, dlatego zawsze szuka najbardziej optymalnych rozwiązań, nie zwracając uwagę na sentymenty. Z tego powodu wybór wynajmu lokali użytkowych jest bardzo atrakcyjną formą inwestowania kapitału. Kolejną przewagą lokali użytkowych nad mieszkaniami jest sposób wykończenia danej nieruchomości. W przypadku mieszkań inwestor musi mieszkanie wykończyć i wyposażyć, a w przypadku lokali użytkowych jest odwrotnie. Lokal użytkowy najczęściej oddaje się w stanie deweloperskim i to przedsiębiorca wykonuje niezbędne prace wykończeniowe, gdyż są one ściśle związane z rodzajem działalności, która będzie przeprowadzana w danej nieruchomości. Z tego powodu przedsiębiorca wynajmujący lokal użytkowy chce w nim prowadzić zyskowną działalność gospodarczą przez bardzo długi czas, co jest bardzo dobre dla inwestorów. Jest to kolejna przewaga lokali użytkowych nad mieszkaniami, których lokatorzy zmieniają się około co dwa lata. Inwestor musi szukać nowych lokatorów, co w zależności od lokalizacji może trwać długo, a mieszkanie w tym czasie nie zarabia i generuje koszty. Cechą wspólną mieszkań i lokali użytkowych, i jednocześnie ich przewagą nad innymi formami inwestowania kapitału, jest dodatkowy przychód środków w postaci czynszu najmu przy jednoczesnej ochronie przed inflacją. Zyski będą się różnić w zależności od kilku czynników nieruchomości. Jak wybrać dobry lokal usługowy pod inwestycję?

Odpowiedni wybór

Zakup lokalu użytkowego pod inwestycję można nabyć już z najemcą lub zakupić sam lokal użytkowy i samodzielnie szukać najemcy. Poza tym najważniejszym czynnikiem, na który powinno się zwrócić uwagę jest lokalizacja, która będzie miała wpływ na każdy inny czynnik. Cechy dobrej lokalizacji dla lokalu użytkowego to duży ruch pieszych, możliwość zaparkowania samochodu w pobliżu oraz bliskość innych lokali podobnego typu. Inne kwestie nie są ważne, więc jeśli sprzedawca stara się nas przekonać do zakupu podkreślając wartości estetyczne to można je wziąć pod uwagę, jednak nie może być to decydujący argument do zakupu, gdyż może się wydarzyć że nowy najemca całkowicie zmieni aranżację lokalu. Najważniejszą rzeczą jaką powinien zrobić inwestor przed zakupem lokalu użytkowego jest dokonanie odpowiedniej wyceny poprzez obliczanie rentowności danego lokalu. Najlepiej wykonać wariant bazowy, oparty o realistyczne wartości rynkowe, oraz wariant pesymistyczny, czyli wariant bazujący na najgorszym przewidywanych wartościach. Na rentowność wpływ ma wysokość czynszu, podatki i wydatki dotyczące użytkowania lokalu. Kolejną kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę to stan techniczny i prawny budynku, bo jeśli inwestor kupi lokal z problemami to będzie oznaczało duże straty finansowe. Jeśli jednak wszystko przemawia za kupnem lokalu, to warto go kupić i szukać dobrego wynajmującego.

Wyślij wiadomość