Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Rodzaje domów jednorodzinnych

Budowa własnego domu to długotrwały i kosztowny proces, który możemy wykonać samodzielnie lub wynająć do tego zadania firmę budowlaną. Niezależnie od wyboru sposobu budowy musimy zdecydować się na jeden z kilku dostępnych rodzajów domów. Jakie rodzaje domów można wybudować na naszej działce i czym różnią się między sobą?

Zabudowa indywidualna

Pierwszy podział domów jednorodzinnych będzie zależał od powierzchni działki budowlanej, na jakiej będziemy budować naszą nieruchomość. Pierwszym typem zabudowy jednorodzinnej jest zabudowa indywidualna, która powstaje na dużych działkach budowlanych, posiadających ponad 500 metrów kwadratowych powierzchni. Ze względu na wielkość działki budowlanej taki rodzaj zabudowy występuje najczęściej w pewnym oddaleniu od centrum miasta, na jego obrzeżach lub całkowicie poza miastem. Na takich działkach najczęściej występującym rodzajem domu jednorodzinnego jest dom jednorodzinny wolnostojący. Ten typ domu charakteryzuje się brakiem sąsiedztwa innych obiektów, żadna ściana domu wolnostojącego nie przylega do granicy działki i tym samym do innych nieruchomości znajdujących się na sąsiednich działkach. Sprawia to również, że rodzina mieszkająca w jednorodzinnym domu stojącym ma dużą dozę prywatności od sąsiadów oraz powierzchnię obok domu do stworzenia ładnego ogrodu. Kolejną zaletą jest duża liczba możliwości budowy tego typu domu, gdyż wygląd domu limituje jedynie dostępny budżet i wyobraźnia. Dom tego typu może wyglądać jak chatka lub pałac, mieć lub nie mieć piwnicy, mieć piętra lub być parterowy i różnić się od innych na wiele różnych sposobów.

Zabudowa intensywna

Innym typem zabudowy jest zabudowa intensywna, odbywająca się na działkach o mniejszej powierzchni, do 450 metrów kwadratowych. Na niektórych takich działkach jest możliwość wybudowania domu wolnostojącego, ale przestrzeń wokół niego będzie niewielka. Dużo częściej na takich działkach buduję się domy bliźniacze lub domy szeregowe jeśli ilość działek jest odpowiednia. Domy bliźniacze charakteryzują się tym, że stykają się one ze sobą jedną ścianą, przez co domy tego typu muszą być wybudowane na granicy działki. Domy wybudowane w ten sposób nie muszą być jednakowe, sąsiedzi mają duże pole do rozbudowy, jednak bardziej ograniczone niż w domach wolnostojących. Przykładem może być tutaj elewacja, gdyż jeśli sąsiedzi użyją różnych materiałów do jej wykończenia to razem domy będą wyglądały bardzo nieestetycznie. Na podobnej zasadzie działają domy szeregowe, które stykają się jedną lub dwoma ścianami z sąsiednimi nieruchomościami. Zabudowę można nazwać szeregową jeśli ilość działek i połączonych ścianami domów wynosi od 3 do nawet kilkunastu nieruchomości. Zaletą domów szeregowych jest zazwyczaj niższa cena, gdyż koszty działki i koszty uzbrojenia takiego domu są niższe niż w przypadku domów wolnostojących. Decyzja o typie domu jednorodzinnego jaki wybudujemy zależy głównie od naszych preferencji, budżetu oraz o typie działki jaki posiadamy. Każda osoba budująca dom musi samodzielnie przeanalizować zalety i wady każdego rozwiązania i zdecydować się na budowę optymalnego typu domu.

Wyślij wiadomość