
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to akt prawa miejscowego podejmowany uchwałą rady gminy, składający się z części graficznej i tekstowej. Jest on bardzo istotny dla posiadaczy nieruchomości oraz dla osób, które nieruchomość chcę nabyć lub postawić budynek na danym gruncie. Określa on bowiem warunki zagospodarowania terenu, wskazuje rozmieszczenie inwestycji celu publicznego (np. wydzielenie gruntów pod drogi publiczne, linie kolejowe, lotniska, cmentarze) oraz określa przeznaczenie gruntów.
Plan prawdę Ci powie
Przed zakupem działki lub domu bardzo ważną czynnością jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego. Z niego dowiemy się: jakie jest przeznaczenie interesującego nas gruntu (czy jest to działka rolna, rekreacyjna czy budowlana), jakie gmina ma plany w odniesieniu do sąsiadujących z gruntem terenów, czy działka nie leży przypadkiem na terenie, gdzie obowiązuje zakaz budowy, pod jakie media podłączona jest działka.
Poza tym MPZP może zawierać regulacje dotyczące rodzaju zabudowy, jaka może stanąć na danej działce. Określać może: rodzaj budynków (czy można postawić na danej działce dom jednorodzinny, bliźniaczy czy szeregowy), kąt nachylenia dachów, a czasem kolor dachówki, wysokość domów (budynek piętrowy czy parterowy), linię zabudowy, a nawet rodzaj działalność gospodarczej, jaka może być wykonywana na danej działce. MPZP dostępny jest do wglądu w wydziałach architektury urzędu właściwej gminy, gdzie można zapoznać się z planem i otrzymać wypisy i wyrysy (za opłatą od kilkudziesięciu do stu złotych). By dokonać wglądu nie trzeba być właścicielem działki. Jeśli teren, jaki nas interesuje nie został uwzględniony i opisany w planie, należy złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy.
Jak tworzony jest plan?
Dlaczego warto sprawdzić?
Biorąc pod uwagę ogólne koszty związane z zakupem nieruchomości lub budową domu, kilkadziesiąt złotych wydanych na uzyskanie wypisów i wyrysów z MPZG wydaje się bardzo rozsądną inwestycją. Przede wszystkim dlatego, że uchronić nas może od dokonania zakupu czy zaangażowania się w inwestycję, która nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Poza tym warto uczestniczyć w procesie projektowania takiego planu, ponieważ jako obywatele możemy mieć realny wpływ na to, jak zagospodarowany zostanie teren nie tylko wokół naszego gruntu, ale również teren całego miasta.