Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Bezpieczny dom w czasie wyjazdu

W naszych domach znajduje się wiele kosztownego sprzętu jak telewizory, komputery lub inne tego typu przedmioty. Podczas naszej nieobecności nasz dom jest narażony na włamania i utratę naszego dobytku. W Polsce rocznie dochodzi do nawet 80 tysięcy kradzieży z włamaniem. Z tego powodu warto zabezpieczyć się przed włamaniem na wszelkie możliwe sposoby. O co należy zadbać przed wyjazdem?

Zabezpieczenia na już

W ciągu roku następuje wiele dni wolnych od pracy, które czasami sumują się w tak zwane długie weekendy. Korzystamy wtedy z wolnego czasu na przykład na podróże, podczas których nasz dom stoi pusty i jest narażony na włamania. Jeśli o kwestiach bezpieczeństwa zaczęliśmy myśleć tuż przed wyjazdem to nasze możliwości są ograniczone, jednak możemy w bardzo prosty sposób zwiększyć bezpieczeństwo naszej nieruchomości. Za kilkadziesiąt złotych możemy zakupić różne symulatory obecności. Przykładem mogą tu być na przykład symulator włączonego telewizora, który emituje efekty włączonego telewizora, które z zewnątrz są nie do odróżnienia, czasowy włącznik światła, który na chwilę zapala i gasi światło lub inteligentna wtyczka, która jest droższa niż wyżej wymienione sprzęty, jednak warto się nią zainteresować. Po podpięciu jej do gniazdka i połączeniu z siecią WiFi za jej pomocą możemy wyłączać i włączać dowolne inteligentne urządzenie z dowolnego miejsca na świecie. Oprócz symulowania obecności w nieruchomości można zamontować kamery IP, które przez internet pozwala zobaczyć to co aktualnie dzieje się w naszym domu, mieszkaniu, na podwórku lub na klatce schodowej. Powyższe zabezpieczenia mogą zostać zamontowane bardzo szybko, jednak nie mogą w pełni zabezpieczyć naszego domu.

Pewne bezpieczeństwo

Dużo lepsze zabezpieczenia do naszego domu możemy osiągnąć poprzez kilka różnych zabiegów. Pierwszym z nich jest na pewno posiadanie odpowiednio mocnych i zabezpieczonych drzwi. Drzwi wejściowe dzielą się na klasy od 1 do 4, gdzie drzwi klasy 1 chronią jedynie przed siłą fizyczną a drzwi klasy 4 chronią przed najlepszymi włamywaczami posiadających wiertarkę lub pilarkę. Jednak oprócz drzwi bardzo ważny jest ich dobry montaż, gdyż drzwi zamontowane nieprawidłowo nie powstrzymają włamywacza. Kolejnym elementem, który powinien być bardzo dobrze zabezpieczonym są okna. Ramy okienne powinny być minimum klasy RC2, które powstrzymują włamywaczy wykorzystujących kliny lub śrubokręty. Również szyby powinny być wytrzymałe i jak najbardziej odporne na rozbicie, o klasie minimum P2. Klamki okienne powinny być zabezpieczone zamkiem, który uniemożliwia otwarcie okna z zewnątrz. Dodatkowym zabezpieczeniem okien mogą być antywłamaniowe rolety zewnętrzne. Nawet najzwyklejsze rolety będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczem, jednak warto zakupić rolety z dodatkowymi zabezpieczeniami przed włamywaczami, na przykład mechanizm zapadkowy lub automatyczne programowanie.

Podsumowując

Warto zabezpieczyć się w wyżej wymieniony sposób przed wyjazdem na urlop. Nie powinniśmy zapominać o alarmie, nie powinniśmy chwalić się wyjazdem w mediach społecznościowych i powinniśmy podzielić się informacją o wyjeździe z najbliższymi sąsiadami, którzy będą zwracali uwagę na podejrzane zdarzenia w naszym domu.

Wyślij wiadomość