Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Biurowa inteligencja

Wyrafinowana technika, najwyższy komfort i poczucie bezpieczeństwa to z pewnością atrybuty inteligentnych budynków. Nowoczesne biurowce, w których maja swoją siedzibę znane i cenione firmy są naszpikowane technologią z najwyższej półki.

Inteligentny biurowiec to taki, w którym funkcjonuje pełna integracja działających w nim podsystemów (BMS – Building Management System). Należą do nich sieci komputerowe, sieci łączności, systemy przeciwpożarowe i alarmowe, kontrola dostępu, a także odpowiednie sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją. Każdy z tych systemów może działać autonomicznie, a zintegrowanie ich w systemie BMS umożliwia zdalne sterowanie z określonego miejsca. Informacje z tych systemów spływają bowiem do centrum zarządzania budynkiem, gdzie odpowiednio przeszkoleni pracownicy mogą sprawniej zareagować na awarie, pożary czy włamania. Dzięki raportowaniu zdarzeń możliwe jest szybsze znalezienie przyczyny awarii czy zagrożenia. Zintegrowany system umożliwia ponadto sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, żaluzjami i markizami, sygnalizacją, a nawet zarządzanie energią.

A biurko postawimy tutaj

Dawniej w ścianach budynków umieszczano instalację elektryczną, gazową, później także okablowanie telefoniczne. Obecnie biurowce pretendujące do miana budynku klasy „A” („Biuro z klasą”) muszą być wyposażone w sieć teleinformatyczną, czyli okablowanie strukturalne i urządzenia podtrzymujące zasilanie (UPS). Nie wystarczą już kable w ścianach. Aby najemca mógł wedle swojego życzenia zaaranżować powierzchnię biurową konieczne jest stworzenie systemu podwieszanych sufitów i podnoszonych podłóg. Zapewniają one praktycznie dowolne przeprowadzenie okablowania i ustawienie stanowisk pracy w niemalże każdym miejscu lokalu.

Bezpieczniej i taniej

Najemca powierzchni w inteligentnym biurowcu ma z tego wiele korzyści. Pracownicy dostają się do swoich biur za pomocą karty dostępu (albo karty zbliżeniowej), podobnej do kart kredytowych, a system kontroli dostępu decyduje, do jakich pomieszczeń mają prawo wstępu. Dodatkową zaletą kart zbliżeniowych (dodajmy, że zaletą dla pracodawców) jest możliwość kontroli realnego czasu pobytu pracowników i ograniczenie liczby niepożądanych gości na terenie biura.

Zautomatyzowane sterowanie oświetleniem, wentylacją i ogrzewaniem pozwala uzyskać znaczne oszczędności na energii elektrycznej. W pomieszczeniach mogą być zainstalowane czujniki ruchu, które automatycznie wyłączą światło, czy klimatyzację. Nie zdarzy się sytuacja, że pozostanie niezauważone zapalone światło, gdy za oknem się wypogodzi lub wszyscy opuszczą pomieszczenie. Temperatura ogrzewania może być natomiast regulowana zależnie od temperatury na zewnątrz budynku i od pory dnia.

Ekologia na czasie

Zauważalną tendencją realizowaną przez deweloperów i oczekiwaną przez najemców jest budowa certyfikowanych biurowców ekologicznych. Obecnie funkcjonują 3 rodzaje certyfikatów ekologicznych: BREEAM, DGNB oraz najpopularniejszy: LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design). System certyfikacji LEED wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a obecnie na świecie jest zarejestrowanych 25 tys. certyfikowanych projektów. Budynek biurowy pretendujący do uzyskania certyfikatu LEED musi spełniać odpowiednie kryteria, obejmujące m. in. zrównoważone budownictwo, racjonalne zużycie energii i wody, innowacyjność projektu. Oceny budynku dokonuje grupa niezależnych ekspertów, przyznając punkty w poszczególnych kryteriach, a suma tych punktów kwalifikuje dany biurowiec do otrzymania jednego z trzech certyfikatów LEED: srebrnego, złotego i platynowego. Grupą najemców najbardziej zainteresowaną najmem powierzchni w ekologicznych biurowcach są głównie  korporacje realizujące strategię CSR (z ang. Corporate Social Responsibility), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.

Wyślij wiadomość