Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne?

Biurowce, magazyny i inne nieruchomości komercyjne są dobrym sposobem na inwestowanie kapitału i alternatywą dla inwestowanie w mieszkania. Podobnie jak w przypadku nieruchomości mieszkalnych istnieje ryzyko strat jeśli niewłaściwie ocenimy daną nieruchomość pod kątem inwestycji. Na co należy uważać podczas inwestowania w nieruchomości komercyjne a czego powinniśmy szukać?

Czym są nieruchomości komercyjne i jak czerpać z nich zysk?

Do nieruchomości komercyjnych, oprócz biurowców i magazynów, zaliczają się również galerie handlowe lub lokale użytkowe. Można w nie inwestować oczekując zarówno zysków krótkoterminowych jak i większych zysków, które otrzymamy w dłuższym okresie czasu. Dla zysków krótkoterminowych najlepszym sposobem będzie zakup nieruchomości komercyjnej i wynajem jej dla działalności gospodarczej lub samodzielne prowadzenie działalności w zakupionym budynku. Jeśli nie zależy nam na czasie to nieruchomość należy kupić po okazyjnej cenie, zwiększyć jej wartość i sprzedać ją z zyskiem. Jednak przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości komercyjnej należy gruntownie przeanalizować jej walory jak i jej wady, a następnie zaplanować co zrobimy z daną nieruchomością. Bardzo często na rynku nieruchomości znajdziemy oferty dotyczące sprzedaży nieruchomości komercyjnej razem z wynajmującym. Jest to dobre rozwiązanie jeśli chcemy od razu po zakupie nieruchomości pozyskiwać zysk z najmu nieruchomości. Gdy chcemy otworzyć własną działalność gospodarczą to lepszym wyborem będzie zakup nowej, jeszcze nie wynajętej nieruchomości. Niezależnie od tego jaką drogę wybierzemy to należy zwracać uwagę na zalety i wady nieruchomości komercyjnych. Co się do nich zalicza?

Zalety i wady nieruchomości komercyjnych

Najważniejszą cechą każdej nieruchomości jest jej lokalizacja, niezależnie czy jest to nieruchomość komercyjna czy lokal mieszkalny. W przypadku mieszkania ważna jest odległość od sklepów, komunikacji miejskiej oraz od centrum, a w przypadku nieruchomości komercyjnych ważne jest dopasowanie do biznesu oraz rodzaj klientów znajdujących się blisko nieruchomości. Inną ważną cechą dotyczącą nieruchomości komercyjnych jest ich stan techniczny. Jeśli kupujemy na rynku pierwotnym to nie powinno być żadnych problemów, jednak jeśli kupujemy na rynku wtórnym to należy zbadać stan techniczny aby koszty remontów nie były zbyt wysokie. Do zakupu nieruchomości komercyjnych może nas przekonać wysoki pasywny przychód, czyli środki uzyskane z najmu. Ważne jest również zabezpieczenie kapitału w formie samej nieruchomości, dzięki czemu nasze zainwestowane środki są bezpieczne przed inflacją , ponadto środki można odzyskać poprzez sprzedaż nieruchomości. Jednak inwestowanie w nieruchomości komercyjne niesie ze sobą pewne wady, które mogą przynieść straty inwestorowi. Pierwszą z wad jest brak wiedzy na temat nieruchomości komercyjnych, przez co nie możemy właściwie ocenić danej nieruchomości. Może to powodować straty jeśli długo nie znajdzie się wynajmującego. Inną wadą może być brak cierpliwości inwestora, gdyż zwrot kosztów inwestycji nie nastąpi szybko nawet jak znajdziemy dużą okazję.

Wyślij wiadomość