Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Dom murowany czy drewniany?

Wybór technologii za pomocą której będzie wybudowany nasz przyszły dom będzie bardzo ważną kwestią. W naszym kraju najpopularniejszym rozwiązaniem jest tradycyjna technologia murowana, jednak z roku na rok zwiększa się liczba osób chcących budować domy drewniane. Jaka technologia będzie dla nas odpowiednia i jakie są ich wady i zalety?

Jaką technologię wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć która technologia jest najlepsza do budowy naszego domu, jest to kwestia osobistych preferencji i rozważenia wszystkich wad i zalet obu rozwiązań. Pierwszą zaletą domów murowanych nad drewnianymi jest projekt i wykonawca. Ilość gotowych projektów domów murowanych jest bardzo duża i każdy znajdzie coś dla siebie. Projektów domów drewnianych jest dużo, jednak ich wybór jest dużo mniejszy niż w przypadku domów murowanych, te projekty są również droższe. Liczba i doświadczenie wykonawców przemawia za domami murowanymi, gdyż jest to rozwiązanie bardziej popularne i większość ekip budowlanych specjalizuje się w budynkach tego typu. Doświadczona ekipa budowlana budująca domy z drewna będzie oczekiwała wyższego wynagrodzenia i trzeba będzie czekać dłużej niż na ekipę budującą domy murowane. Zaletą domów murowanych jest również trwałość, gdyż mogą one wytrzymać wiele setek lat. Domy drewniane mogą wytrzymać tyle lat, jednak tylko jeśli zostaną wykonane przez doświadczoną ekipę budowlaną z materiałów najwyższej jakości. Jeśli jednak zależy nam na szybkim ukończeniu budowy to tutaj zdecydowaną przewagę ma dom drewniany. Jego budowa może trwać około trzech miesięcy i być budowanym w każdej porze roku i każdej pogodzie (oprócz płyty fundamentowej). Budowanie domu murowanego może trwać ponad dwa lata i jest uzależnione od pór roku, gdyż tych domów nie można budować przy ujemnych temperaturach.

Ogrzewanie i inne koszty

Podczas budowy domu warto zastanowić się nad kosztem ogrzewania domu w przyszłości. Dużo zależy tutaj od technologii domu drewnianego, gdyż może być on zeroenergetyczny lub może szybko tracić nagromadzone ciepło. Dom murowany będzie potrzebował więcej czasu na nagrzanie, jednak równocześnie będzie dużo wolniej oddawał ciepło. Opłacalność w dużej mierze zależy od technologii domu drewnianego. Kolejną kwestią ważną w kwestii przyszłego użytkowania domu jest izolacja akustyczna domu. W przypadku domu murowanego taka izolacja będzie dużo lepsza, gdyż ściany są wykonane z grubego żelbetu, który skutecznie blokuje dużą część hałasu. W przypadku zabudowy drewnianej ściany są dużo cieńsze i izolacja akustyczna będzie dużo gorsza. Będzie to szczególnie uciążliwe w przypadku gdy w domu będzie duża liczba mieszkańców. Jednak jednym z najważniejszych czynników przy wyborze technologii budowy domu są koszty budowy. Tutaj również dużo zależy od typu domu drewnianego, gdyż wznoszenie domu szkieletowego będzie tańsze od domu murowanego, jeśli jednak zdecydujemy się na dom z bali to koszty będą dużo wyższe od wznoszenia domu murowanego. Koszty wznoszenia domów są porównywalne, bo choć w przypadku domów drewnianych fundament będzie tańszy niż w przypadku domu murowanego, to zaoszczędzone w ten sposób pieniądze trzeba zainwestować w profesjonalną ekipę budowlaną oraz wysokiej jakości materiały budowlane, aby dom drewniany mógł chociaż w części służyć tak długo jak dom murowany.

Wyślij wiadomość