Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
System wentylacyjny z rekuperacją

Każdy budynek mieszkalny potrzebuje odpowiedniej wentylacji aby przebywanie w nim było komfortowe. Jest kilka rodzajów wentylacji, które mają swoje wady i zalety, jednak niezależnie od typu należy ją odpowiednio dobrać już na etapie projektowania domu. Jednym z rodzajów wentylacji jest rekuperacja. Jak ona działa i dlaczego warto się nią zainteresować?

Dzałanie systemu

Rekuperacja jest to proces, który polega na odzyskiwanie ciepła z gazów wylotowych, co jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem, ponadto jest to rozwiązanie bardzo skuteczne. W standardowych systemach wentylacyjnych ciepło wydzielane przez urządzenia grzewcze lub inne urządzenia jest odprowadzane na zewnątrz, a w przypadku rekuperacji to ciepło jest przechwytywane przez powietrze wdmuchiwane, co skutkuje optymalną temperaturą wewnątrz i przewietrzonymi pomieszczeniami. Ten mechanizm wykorzystuje wentylacja mechaniczna z rekuperacją, którą można zamontować zarówno podczas budowy jak i później, jednak zwlekanie z montażem przyniesie wyższe koszty. Jeśli zamontujemy ten system przy etapie budowy domu to jego koszt będzie dużo niższy niż w przypadku montowania go na późniejszym etapie budowy. Jednak jeśli nawet zamontujemy taki system na późniejszym etapie powstawania budynku to i tak jego koszt zwróci się dość szybko, gdyż eksploatacja takiej wentylacji jest dużo bardziej optymalna. Kolejną dużą zaletą wentylacji z rekuperacją jest ich niezależność od zewnętrznych czynników, do których mogą należeć czynniki mechaniczne lub warunki atmosferyczne. Taka wentylacja zawsze działa tak samo, niezależnie od temperatury na zewnątrz, ilości i wielkości okien, ocieplenia i innych tego typu czynników.

Koszty

Koszt wentylacji z rekuperacją zależy od wielu czynników, ale są również koszty, które będą stałe dla większości nieruchomości. Do kosztów stałych zalicza się na przykład koszt rekuperatora, niezbędnych urządzeń, jego eksploatacja, filtry i jego okresowe przeglądy. Z kolei koszty różniące się w zależności od wielkości nieruchomości to na przykład koszt kanałów lub energia elektryczna, która jest wymagana do zasilania całego systemu. Koszt takiej wentylacji zależy również od ilości pomieszczeń, które będą wentylowane przez system wentylacyjny, gdyż przy większej ilości pomieszczeń do wywietrzenia koszt będzie większy niż w przypadku mniejszej liczby pomieszczeń. Równie ważną cechą jest odpowiedni rekuperator, który pozwoli na szybkie i skuteczne wentylowanie pomieszczeń. W porównaniu do zwykłego systemu wentylacyjnego koszt systemu wentylacyjnego z rekuperacją jest nieco wyższy podczas pierwszego montażu, jednak jego utrzymanie nie jest kosztowne. Na koszt jego eksploatacji w standardowym domu jednorodzinnym składają się okresowe przeglądy instalacji, wymiana filtrów w urządzeniu oraz zasilanie samego rekuperatora. Roczny koszt eksploatacji systemu wentylacyjnego z rekuperacją wyniesie około 400 złotych. Nie jest to bardzo duży koszt w skali roku w porównaniu do innych sprzętów domowych.

Podsumowując

System wentylacyjny z rekuperacją jest bardzo opłacalnym i ekologicznym rozwiązaniem do naszych domów. Dzięki wykorzystaniu ciepła z urządzeń codziennego użytku możemy cieszyć się optymalną temperaturą wewnątrz pomieszczeń niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Warto zainteresować się takim rozwiązaniem pomimo większego kosztu jednorazowego.

Wyślij wiadomość