Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Samodzielna budowa garażu

Przydomowy garaż jest nieruchomością, która będzie pełnić wiele funkcji, od ochrony samochodu przed czynnikami atmosferycznymi aż po przechowywanie różnych rzeczy i narzędzi. Gdy nie mamy zaplanowanego garażu w bryle domu to rozwiązaniem jest budowa jednego z kilku rodzajów garażów wolnostojących. W jaki sposób wybudować garaż i jakie pozwolenia należy uzyskać przed budową?

Pozwolenia i planowanie

Przed rozpoczęciem budowy należy uzyskać pozwolenie na budowę poprzez złożenie odpowiednich dokumentów do Starostwa Powiatowego. Brak uzyskania pozwolenia na budowę może wiązać się z otrzymaniem nakazu rozbiórki lub uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebny będzie projekt garażu, który można kupić w pracowni projektowej lub u architekta. Projekt gotowy można kupić w kwocie do 3 tysięcy złotych, jednak jeśli chcemy projekt indywidualny to musimy liczyć się z większym wydatkiem. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę możemy przystąpić do planowania budowy garażu. Pierwszą decyzją nad którą należy się zastanowić czy garaż powinien być blaszany czy murowany. Garaż blaszany jest najczęściej tańszym rozwiązaniem, ale posiada on nieco gorsze właściwości niż droższy garaż murowany. Garaż blaszany jest mniej trwały, gorzej izoluje ciepło oraz jest mniej odporny na włamania. Ponadto garaż murowany możemy wykonać samodzielnie metodą gospodarczą, a w przypadku garażu blaszanego najczęściej wzywa się specjalną ekipę, która stawia garaż na zamówienie.

Budowa i jej koszty

Przy budowie garażu wolnostojącego ważne jest zbudowanie go z tych samych lub podobnych materiałów, z których zbudowana jest bryła domu. Ważne jest to w kwestii estetycznej aby garaż i dom wyglądały podobnie, więc użycie jak najbardziej podobnych materiałów budowlanych oraz elewacji jest jak najbardziej wskazane. Koszt garażu będzie zależał nie tylko od tego jakich materiałów chcemy użyć, ale również od tego jak bardzo skomplikowana będzie bryła garażu. Innymi czynnikami od których zależy koszt wykonania garażu są na przykład rodzaj gruntu na którym stanie garaż, typ dachu i rozmiar budynku. Jednak największy wpływ na cenę jest wspomniany w poprzednim akapicie wybór pomiędzy garażem blaszanym a garażem murowanym. Całkowity koszt postawienia najprostszego garażu blaszanego wyniesie około 3 tysiące złotych, jednak gdy chcemy garaż blaszany wyższej jakości to musimy zapłacić 3 razy więcej. W przypadku garaży murowanych koszty będą dużo wyższe, które mogą wynieść nawet 40 tysięcy złotych za garaż o powierzchni 30 metrów kwadratowych. W tej cenie jest zawarte postawienie garażu od budowy aż po wykończenie, czyli wszystkie roboty ziemne, wybudowanie fundamentów, ścian, dachu, zakupienie i zainstalowanie bramy wjazdowej, malowanie i instalacje. Taki garaż będzie inwestycją na wiele lat, dlatego warto zainwestować w trwałe rozwiązanie.

Wyślij wiadomość