Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Własne biuro - kupić czy wynająć?

Jesteś przedsiębiorcą i właśnie uświadomiłeś sobie, że prowadzenie biznesu we własnym mieszkaniu staje się już zbyt kłopotliwe. Postanawiasz poszukać biura z prawdziwego zdarzenia, ale w tym momencie stajesz przed dylematem.


Kupić czy wynająć?

Jeśli rozważasz ten problem, to musisz zacząć od podstawowej kwestii – zbadanie zdolności kredytowej dostarczy Ci odpowiedzi na pytanie, czy możesz sobie pozwolić na zakup swojego lokum. Zdrowy rozsądek podpowiada oczywiście, że zamiast płacić co miesiąc czynsz za wynajem, korzystniej będzie, jeśli te same pieniądze przeznaczysz na spłatę kredytu. Sytuacja nie jest jednak taka prosta – teraz zupełnie Ci wystarczy biuro o powierzchni 100 mkw., ale w jakiej sytuacji będziesz za pół roku, za rok? Twoja firma może się rozwinąć, a personel, który teraz zatrudniasz, wkrótce może się rozrosnąć. Tempo wzrostu twojej firmy będzie uzależnione od wielu czynników, których dzisiaj nie jesteś w stanie przewidzieć.

Wynająć

Rozważyłeś za i przeciw – opcja wynajmu wygląda rozsądniej. Masz zdolność kredytową, ale nie chcesz angażować zbyt dużych środków i wiązać się umową kredytową na długie lata. Jednym z plusów wynajmu jest to, że jeśli tylko powierzchni zacznie brakować (lub będzie jej za dużo), możesz poszukać nowego biura. Jednym słowem – wynajmowana powierzchnia nie będzie blokować rozwoju twojego biznesu.

Dla kogo opcja wynajmu biura będzie korzystniejsza?

 • twoja firma stawia pierwsze kroki
 • nie masz jeszcze zdolności kredytowej
 • nie jesteś w stanie przewidzieć tempa wzrostu swojej firmy
 • niepewna sytuacja rynkowa może zweryfikować twoje plany rozwoju
 • otwierasz kolejny oddział, np. w innym mieście
 • prowadzisz działalność wymagającą dużej powierzchni biurowej, np. call center – kupno lokalu wymaga nakładów sięgających nawet kliku milionów zł

PLUSY WYNAJMU:

 • elastyczność – w każdej chwili możesz zmienić lokal
 • więcej środków na inwestycje i rozwój firmy
 • brak odpowiedzialności za utrzymanie nieruchomości

MINUSY WYNAJMU:

 • środki przeznaczone na wynajem biura nie powiększają kapitału twojej firmy

Kupić

Prowadzisz firmę, której specyfika nie zakłada znacznego rozwoju personelu, a zdolność kredytowa pozwala Ci na zakup własnego biura. W takiej sytuacji spokojnie możesz pożegnać się z wynajmem biura. Jeżeli rata kredytu hipotecznego, łącznie z odsetkami będzie niższa od czynszu, jest to kolejny argument przemawiający za kupnem lokalu. Środki, którymi opłacałbyś czynsz przeznaczysz na spłatę kredytu i co najważniejsze – będziesz Panem na swoich włościach. Nie będą Ci straszne kaprysy właściciela lokalu, czy też podwyżki czynszu.

Kiedy kupno będzie odpowiednim rozwiązaniem?

 • twoja działalność nie wymaga dużych zmian ilości personelu, np. kancelaria notarialna, biuro księgowe
 • masz stabilną sytuację finansową i zdolność kredytową

PLUSY KUPNA:

 • akumulacja kapitału, nieruchomość wchodzi w skład majątku firmy
 • samodzielność – jesteś panem we własnym domu

MINUSY KUPNA:

 • odpowiedzialność i koszty związane z utrzymaniem nieruchomości
 • pomniejszenie zdolności kredytowej firmy

A może trzecia opcja?

Pewnie zastanawiasz się, czy jest złoty środek? Z jednej strony nie wiesz, czy za pół roku 100 mkw. wystarczy dla twojej firmy, czy może 200 mkw. będzie za mało, ale z drugiej strony masz środki na zakup i nie chcesz ich tracić na opłacanie czynszu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie kupno biura o takim metrażu, jaki w tym momencie jest odpowiedni. Nie przejmuj się, że za jakiś czas twoje potrzeby się zmienią. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, wtedy wynajmiesz na swoje potrzeby nowe biuro, a swoje lokum… wynajmiesz innej firmie. Dzięki temu zapewnisz sobie przepływ pieniężny od swojego najemcy.

Chcę kupić, ale…

Po analizie sytuacji twojej firmy dochodzisz do wniosku, że kupno jest najwłaściwszym rozwiązaniem. Na drodze do realizacji twoich zamierzeń może jednak pojawić się problem. Przejrzałeś oferty i okazuje się, że samodzielnych lokali biurowych na sprzedaż jest dużo mniej niż do wynajęcia. Faktycznie niewiele projektów biurowych zakłada sprzedaż pojedynczych lokali. W znalezieniu odpowiedniego biura do kupna i do wynajęcia pomogą specjaliści z Verso Nieruchomości.

Wyślij wiadomość