Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Sposoby na zakup mieszkania

Zakup mieszkania lub innej nieruchomości jest bardzo często najwyższym wydatkiem w życiu człowieka. Wiele osób oszczędza na zakup mieszkania przez wiele lat, jednak nie każdy ma taką możliwość. Na szczęście istnieją inne możliwości finansowania niż własne środki. Jak sfinansować zakup mieszkania lub innej nieruchomości?

Gotówka i kredyt

Zakup mieszkania za gotówkę jest bardzo popularną formą zakupu nieruchomości, jednak nie zawsze dostępną dla zwykłych ludzi. Zakupy jedynie za gotówkę występują u inwestorów, kiedy kupują kilka mieszkań jednocześnie, zwykle przeznaczone do najmu lub pod działalność gospodarczą. Oczywiście nie jest to normą i czasami osoby prywatne kupują dla siebie nieruchomość za własne środki, jednak najczęściej osoby kupujące mieszkanie muszą się posiłkować innymi formami finansowania w połączeniu z własnymi środkami. Jedną z popularniejszych form finansowania zakupu mieszkania jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w dobrym banku. Bardzo często kredyt hipoteczny jest formą finansowania mieszkania dla młodych osób, dla których będzie to pierwsza nieruchomość zakupiona na własność. Najważniejsze podczas brania kredytu hipotecznego są warunki kredytowania, gdyż taki kredyt spłaca się wiele lat. Do otrzymania kredytu hipotecznego wymagany jest wkład własny, co często może być powodem odmowy udzielenia kredytu, podobnie może być w przypadku, gdy mamy inna formę zatrudnienia niż ta o umowę o pracę. Istnieją jednak inne, mniej popularne formy finansowania zakupu nieruchomości. Na czym one polegają?

Alternatywne metody finansowania

Alternatywne metody finansowania zakupu nieruchomości są rzadko spotykane, gdyż sprzedaż nieruchomości w dzisiejszych czasach nie stanowi dużego problemu. Jednak takie oferty występują, więc dla zdeterminowanej osoby znalezienie możliwości zakupu nieruchomości mniej konwencjonalnymi metodami płatności jest możliwe. Pierwszą z alternatywnych metod finansowania nieruchomości jest pożyczka od sprzedającego. Polega to na przekazaniu własności nieruchomości na kupującego, w zamian kupujący otrzymuje zapłatę w waloryzowanych ratach. Pozwala to na uniknięcie brania kredytu hipotecznego, co jest przydatne szczególnie wtedy, gdy bank nie może nam przyznać kredytu. Innym sposobem, spotykanym często między członkami rodziny, jest odwrócona hipoteka. W zamian za przeniesienie prawa własności na kupującego sprzedawca ma prawo do dożywotniej renty lub opieki oraz do możliwości dożywotniego zamieszkania w sprzedanej nieruchomości. Nie jest to często spotykana forma zakupu pomiędzy obcymi osobami, jednak takie sytuacje zdarzają się. Kolejnym przypadkiem alternatywnego finansowania nieruchomości jest najem z opcją kupna mieszkania. Polega to na długoterminowym najmie mieszkania i zakup go za określoną cenę po określonym czasie. Taki sposób zakupu nieruchomości daje czas na zgromadzenie środków wymaganych do zakupu danej nieruchomości. Jeszcze innym sposób zakupu wymarzonej nieruchomości może odbyć się niemal bez udziału gotówki, jednak do tego wymagane jest posiadanie własnej nieruchomości. Chodzi o zamianę nieruchomości, która jest akceptowalna w taki sam sposób jak zakup nieruchomości za gotówkę. Jeśli właściciele zgodzą się co do wartości i podpiszą odpowiednie umowy, to prawa własności nieruchomości zostają przeniesione pomiędzy właścicielami. Często właściciel tańszej nieruchomości musi dopłacić dodatek pieniężny, jednak nie jest on tak duży jak kupowanie nieruchomości za samą gotówkę.

Wyślij wiadomość