Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Mieszkanie dla seniora

Polskie społeczeństwo przechodzi obecnie transformację. Z roku na rok rośnie liczba seniorów, przy jednoczesnej mniejszej liczbie dzieci. Wiele dziedzin życia musi się zmienić w celu przystosowania się do społeczeństwa, w tym rynek nieruchomości. Mieszkania muszą posiadać pewne cechy, dzięki którym będą one przystępne dla osób starszych. Jakie mieszkania będą odpowiednie?

Wymagania budynku

Osoba starsza ma inne wymagania w stosunku do mieszkania niż rodziny z dziećmi lub single. Przede wszystkim seniorzy dużo rzadziej kupują mieszkania. Najczęściej seniorzy żyją w domach lub mieszkaniach, które chcą sprzedać, gdyż nie są one najlepsze dla osób w zaawansowanym wieku. W zamian chcą wynająć mieszkanie o mniejsze powierzchni z odpowiednimi usprawnieniami. Odpowiednie wymagania musi spełniać nie tylko mieszkanie ale i cały budynek, w którym mieszkanie się znajduje. Idealny budynek dla seniora powinien znajdować się w przystępnej lokalizacji oraz posiadać odpowiednio przystosowaną windę. Dla osób starszych bardzo ważna jest kwestia bezpieczeństwa, więc ogrodzenie oraz monitoring będą elementami, na które seniorzy zwrócą uwagę przy poszukiwaniu odpowiedniego mieszkania.

Wymagania mieszkania

Przeprowadzając się do mieszkania osoba starsza oczekuje w pełni funkcjonalnego mieszkania, więc mieszkanie musi być wyremontowane i w pełni wyposażone, wolne od wszelkich usterek. Korzystanie z takich funkcjonalności jak ogrzewanie powinno być jak najbardziej ułatwione aby zwiększyć komfort mieszkańców. Ważne jest, aby senior jak najdłużej zachował samodzielność, co wymaga od odpowiedniego projektu takich pomieszczeń jak kuchnia oraz łazienka. Kuchnia powinna być przestronna, z odpowiednimi odstępami między wyposażeniem kuchni, czyli kuchenką, lodówką i blatami. Całe mieszkanie powinno być jak najbardziej bezpieczne, jednak szczególnie bezpieczna musi być łazienka. Powinna ona być odpowiednio szeroka, wyposażona w wygodną kabinę prysznicową, najlepiej z odpowiednimi uchwytami i krzesełkiem dla seniorów. Z całego mieszkania powinny zostać usunięte progi w celu jak najprostszego poruszania się po danym mieszkaniu. W mieszkaniu dla seniora nie powinny występować powierzchnie śliskie, gdyż może być to niebezpieczne dla mieszkańców. Kwestie bezpieczeństwa i komfortu są najważniejsze dla osób starszych. Ważne jest zapewnienie odpowiednich usług dla mieszkańców, co zwiększa ich komfort. Przykładem może tu być usługa usuwania usterek zapewniona przez dewelopera. Część osób starszych może nie dać sobie rady z usuwaniem różnych usterek, więc świadomość posiadania takiej usługi będzie bardzo pomocna dla seniorów.

Cechy lokalizacji

Mieszkanie dla seniora musi spełnić szereg wymogów, aby było ono funkcjonalne dla przyszłych mieszkańców. Oprócz wymienionych wyżej wymogów ważną rolę spełnia lokalizacja budynku, w którym znajduje się mieszkanie. W okolicy mieszkania powinny być odpowiednie placówki funkcjonalne oraz takie, w których senior może się zrelaksować. Plusami lokalizacji będzie obecność takich budynków jak apteki, sklepy, pętle autobusowe i tramwajowe oraz parki i inne tereny zielone. Najlepsza lokalizacja dla seniora to spokojna okolica ale z dobrym połączeniem komunikacyjnym.

Podsumowując

Osoby starsze mają coraz mniejsze opory przed sprzedażą swoich starych nieruchomości i przenoszeniem się do odpowiednio przystosowanych dla nich mieszkań. Osób starszych będzie przybywało, więc rynek nieruchomości musi się dostosować do nowych warunków poprzez dostosowywanie mieszkań do potrzeb tej grupy wiekowej. Dobrze przygotowane mieszkania bardzo szybko znajdą najemców wśród osób starszych.

Wyślij wiadomość