Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Krok po kroku: Jak kupić własne mieszkanie

a hand holds a single key

Wyobraźmy sobie, że dojrzałeś do decyzji, aby zakupić własne mieszkanie. Doszedłeś do wniosku, że wynajmowanie mieszkania jest tylko wyrzucaniem pieniędzy w błoto i czas zmienić tę sytuację. Jako, że przyjdzie Ci to zrobić po raz pierwszy w twoim życiu, a efektem twojej decyzji będzie wydanie kilkuset tysięcy złotych, masz pewne obawy i pytania. Poniżej dowiesz się, jak od pomysłu przejść do czynu i nie popełnić po drodze błędów.

Odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie…

…czy kupno mieszkania jest na pewno najlepszym pomysłem dla Ciebie? Niektórzy z nas mają podświadome obawy, związane z kupnem własnego lokum. Niektóre z nich są uzasadnione, ale większość – niekoniecznie. Jeśli jesteś osobą, dla której posiadanie własnego mieszkania będzie raczej obciążeniem, niż przywilejem, dobrze będzie jeśli uświadomisz to sobie teraz, a nie w momencie podpisywania umowy u notariusza. Możesz dojść do wniosku, że wynajem jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie przywiązujesz się do jednego miejsca na ziemi i dzięki temu jesteś mieszkańcem świata, a nie niewolnikiem własnego mieszkania. Z drugiej jednak strony pomyśl, że nawet jeśli masz duszę globtrotera, to posiadanie swojego mieszkania ma niepodważalne zalety – możesz je np. wynajmować podczas swoich wojaży. Kolejną rzeczą, którą powinieneś rozważyć jest to, czy kupić mieszkanie samemu przed-, czy wspólnie po ślubie. Oba rozwiązania pociągają za sobą ważne konsekwencje, dlatego dobrze byłoby, abyś świadomie tą decyzję podjął.

Poukładaj swoje finanse

Podlicz, ile kosztuje Cię utrzymanie, ile masz kosztów stałych, a ile wydajesz na jedzenie, rozrywkę, paliwo, odzież, itp. Zadaj sobie pytanie, czy w razie czego jesteś w stanie z niektórych kosztów zrezygnować. Dzięki tym kalkulacjom będziesz w stanie policzyć, jaką ratę kredytu jesteś w stanie udźwignąć, nie zmieniając swojego stylu życia. Policz też, na jaki wkład własny Cię stać – im jest on wyższy, tym mniejsze miesięczne raty będziesz musiał spłacać.

Kiedy już policzysz swoje przychody i koszty, sprawdź, jaką masz zdolność kredytową z punktu widzenia twojego banku. Jeśli to możliwe, postaraj się zredukować swoje miesięczne zobowiązania kredytowe, np. spłacając nieużywaną kartę kredytową lub raty za rower.

W poszukiwaniu kredytu, zacznij od swojego banku, ale nie poprzestawaj tylko na nim. Skontaktuj się z doradcą kredytowym i porównaj oferty kilku banków. Porównaj, jakie są ich koszty, jakie wysokości rat, terminy spłat, kary umowne i świadomie podejmij decyzję, który kredyt jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Znajdź pośrednika, który pomoże Ci w wyborze

W Internecie znajdziesz mnóstwo ofert sprzedaży mieszkań, dlatego pewnie zastanawiasz się, czy pośrednik jest Ci do czegokolwiek potrzebny. Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj na naszym blogu, dlaczego warto korzystać z usług biura nieruchomości. Pomijając fakt, że często jako klient poszukujący nie będziesz zobowiązany do zapłaty prowizji, dobry pośrednik ze swoim doświadczeniem i znajomością rynku może być bardzo pomocny w poszukiwaniu  odpowiedniej oferty. Przede wszystkim pomoże Ci uniknąć kosztownych lub kłopotliwych błędów, choćby takich jak wybór nieodpowiedniej dzielnicy albo złożenie zbyt wysokiej oferty kupna. Poszukując agenta, który zadba o twoje interesy, w pierwszej kolejności zapytaj znajomych bądź rodzinę o polecenia – w ten sposób masz szansę trafić na odpowiednią osobę.

Obejrzyj mieszkania na żywo

Kiedy już pośrednik przedstawi Ci oferty, spełniające twoje kryteria, wybierz tylko te które najbardziej Ci odpowiadają i umów się na ich obejrzenie. Jeśli nie zdecydujesz się na żadne z nich, przeanalizuj pozostałe oferty i obejrzyj wybrane z nich. Jeśli dalej nie zdecydowałeś się na żadną propozycję, masz do wyboru dwie opcje – nie wiesz czego chcesz albo masz złego pośrednika.

Nigdy nie kupuj mieszkania bez obejrzenia go w rzeczywistości. Podczas oglądania, zwracaj mniejszą uwagę na drugorzędne sprawy, typu kolor ścian, rodzaj podłogi, czy zużycie mebli kuchennych. Dużo ważniejsze rzeczy, które musisz z pomocą pośrednika sprawdzić, to stan instalacji w mieszkaniu i budynku, data ostatniego remontu, brak szkodliwych materiałów typu azbest, czy wreszcie np. brak torów kolejowych tuż pod oknem oraz usytuowanie na terenie niezagrożonym powodzią. Dla pewności, umów się na obejrzenie mieszkania jeszcze raz, tuż przed podpisaniem aktu notarialnego, żeby sprawdzić, czy aby nic się nie zmieniło.

Podejmij decyzję i negocjuj cenę

Kiedy już zdecydujesz się na kupno konkretnego mieszkania, poproś pośrednika o pomoc w ustaleniu oferty, którą przekażesz sprzedającemu. Pamiętaj, że ostateczna cena sprzedaży jest tylko jednym elementem oferty, a oprócz tego ważny jest termin umowy końcowej, wysokość zadatku, forma płatności – kredyt czy gotówka, a nawet tak niewymierny czynnik, jak urok osobisty kupującego. Nie bój się składania kontrpropozycji, ale pamiętaj, że twoje oferty muszą być wyważone i realne do zaakceptowania.

Kiedy już dojdziesz do porozumienia ze sprzedającym, nie pozostaje nic innego, jak umówić się do notariusza, z którym również możesz negocjować wysokość taksy notarialnej (jako kupujący masz prawo wyboru kancelarii, która Ci odpowiada) i złożyć podpis pod umową.

Wyślij wiadomość