Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Jak przygotować dom lub mieszkanie do sprzedaży

Każdy sprzedający mieszkanie, czy dom chce to zrobić możliwie jak najszybciej i za jak najwyższą cenę. Aby osiągnąć te dwa cele, nie wystarczy oprzeć się na szczęśliwym trafie, warto zaplanować tą sprzedaż i odpowiednio przygotować dom (i przy okazji również siebie – mentalnie), aby kupujący szybko pokierowali kroki do banku czyli zbliżyli się do zakupu. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak przygotować dom/mieszkanie do szybkiej i skuteczniejszej sprzedaży.

Oddziel emocje od sprzedaży

Przede wszystkim odseparuj się od swojego lokum. Przestań je traktować, jako swój zakątek na ziemi, a zacznij patrzeć jako na produkt, który musi być sprzedany. Wyobraź sobie, jak przekazujesz klucze nowemu właścicielowi, pożegnaj się z każdym pomieszczeniem i skup się na tym, jakie cele będziesz mógł zrealizować dzięki tej sprzedaży.

Przestań podchodzić do sprzedaży emocjonalnie i przygotuj się mentalnie na fakt, że twoje mieszkanie już niedługo przestanie należeć do Ciebie. W tym celu pousuwaj wszystkie przedmioty, które wiążą Cię z mieszkaniem, czyli np. zdjęcia z wakacji, rodzinne pamiątki, itp. Pozwól, aby oglądający twoje mieszkanie mógł oczami wyobraźni zobaczyć swoje własne pamiątki na regałach i zdjęcia rodzinne powieszone na ścianach. Spraw, aby mógł poczuć się jak u siebie w domu.

Odgruzuj mieszkanie

Ludzie potrafią latami gromadzić rzeczy, które wydają im się potrzebne, a w gruncie rzeczy nie są. Spójrz, co trzymasz w szafach, komodach, szufladach i podejdź bardzo krytycznie do każdego przedmiotu, na zasadzie: jeśli nie używałem tego przez ostatni rok, najprawdopodobniej nie jest mi to potrzebne. Usuń wszystkie książki z regałów, spakuj drobiazgi, uporządkuj kuchnię. Jeśli wciąż mieszkasz w lokalu, który chcesz sprzedać – najpotrzebniejsze rzeczy spakuj do pudła i schowaj do szafy – będziesz miał do nich łatwy dostęp, a nie będą “zagracać” mieszkania. Pomyśl o tym pakowaniu, jako o początku przeprowadzki, która i tak prędzej czy później Cię czeka. Wszystko, co musisz pozostawić na widoku uporządkuj w taki sposób, aby klient podświadomie zobaczył,  że jesteś zorganizowanym człowiekiem i dbasz o swój dom.

Zmierz się z drobnymi naprawami

Nawet jeśli przez ostatnie miesiące zaniedbałeś swoje mieszkanie, wiedząc że chcesz je sprzedać, teraz jest dobry moment na to, by nadrobić zaległości. Wymień przepalone żarówki, napraw cieknący kran, nasmaruj skrzypiące zawiasy w drzwiach, uzupełnij dziury po gwoździach w ścianach, a nawet rozważ przemalowanie ścian na neutralne kolory.

Jeśli masz możliwość usunięcia mebli – zrób to. Prawie każde lokum prezentuje się lepiej, kiedy jest puste. Nie pozwól, aby twoje mieszkanie utkwiło klientowi w pamięci, jako zaniedbane.

Usuń lub zamień ulubione przedmioty

Jeśli trzymasz w domu przedmioty, do których się przywiązałeś i których na pewno nie zostawisz nowemu kupującemu, lepiej od razu wywieź je w inne miejsce. Będziesz miał problem, jeśli kupującemu spodoba się twoja lampa w stylu art deco, stylowy sekretarzyk, czy choćby obraz na ścianie. Jeśli ich nie zobaczy, nie będzie ich pożądał. W przeciwnym razie, z tak błahego powodu możesz nie sprzedać mieszkania.

Spraw, aby twój dom błyszczał

Być może jest to oczywistość, jednak jak pokazuje doświadczenie – wcale nie dla wszystkich. Dom będzie się prezentował dużo lepiej, jeśli poświęcisz kilka godzin i doprowadzisz jego stan do perfekcji. Umyj okna od wewnątrz i na zewnątrz, pościeraj kurze, wypoleruj podłogę i poodkurzaj dywany. Zadbaj o wygląd łazienki – wyczyść baterie umywalkowe, oczyść fugi, zajrzyj w kratki wentylacyjne i usuń kurz. Upewnij się, że nigdzie pod sufitem nie ma pajęczyn, a przed wizytą klienta otwórz okna, żeby przewietrzyć mieszkanie.

Kiedy już wykonasz te wszystkie czynności, postaraj się wejść w rolę kupującego – spójrz obiektywnie na swoje mieszkanie i odpowiedz sobie na pytanie, czy wygląda gościnnie, czy meble które pozostawiłeś są dobrze rozstawione i czy dobrze się tu czujesz. Jeśli poświęcisz czas i zastosujesz się do powyższych rad, na pewno znacznie zwiększysz swoje szanse na szybką i korzystną sprzedaż.

Wyślij wiadomość