Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Dom pasywny i jego zalety

Cena jest jednym z najważniejszych czynników podczas budowy jak i podczas zakupu nieruchomości. Jednak w wielu przypadkach niższa cena budynku nie oznacza tego, że zapłacimy mniej. Należy pamiętać przede wszystkim o kosztach użytkowania domu gdy już się do niego wprowadzimy. Z tego powodu warto rozważyć włożenie większych środków na początek aby cieszyć się domem pasywnym. Jaka jest przewaga domu pasywnego nad zwykłym domem?

Czym jest dom pasywny?

Każdy dom, w którym mieszkają ludzie wymaga odpowiedniego ogrzewania w celu komfortowego życia. Dom pasywny charakteryzuje się tym, że potrzebuje mniej energii do ogrzewania niż dom energooszczędny oraz znacznie mniej energii niż zwykły dom jednorodzinny. Potrzebuje on około 15 kWh na metr kwadratowy, podczas gdy zwykły dom jednorodzinny potrzebuje ponad 150 kWh.
Dom pasywny pozwala oszczędzić energię w znacznym stopniu dzięki odpowiedniemu projektowi i technice budowania. Domy pasywne mają proste, prostopadłościenne konstrukcje z jedno – lub dwuspadowym dachem, co minimalizuje straty ciepła poprzez zmniejszenie ilości mostków termicznych, czyli miejsc, przez które może uciec najwięcej ciepła. Ważne w projekcie domu pasywnego jest odpowiednie rozmieszczenie okien, co pozwala na bardzo dobre wykorzystanie naturalnych źródeł ciepła. W najbardziej nasłonecznionej części domu, czyli w części południowej, powinny być usytuowane takie pomieszczenia jak pokój dzienny lub jadalnia. Pomieszczenia gospodarcze, kuchnia i łazienka powinny znaleźć się po stronie południowej. Ogrzewanie domu pasywnego opiera się na takich rozwiązaniach jak panele słoneczne oraz pompy wody, czyli na odnawialnych źródłach energii. Domy pasywne zakładają całkowitą rezygnację z nieodnawialnych źródeł ogrzewania, czyli opalanie węglem, olejem lub gazem. Jednak najważniejszą metodą ogrzewania są naturalne promienie słoneczne, dzięki którym dom pasywny utrzymuje ciepło dzięki bardzo dobrej izolacji termicznej.

Kwestie finansowe

Dom pasywny jest nieco bardziej kosztowny w budowie niż zwykły dom. Jest to podyktowane wymogami izolacyjnymi, czyli zastosowanie lepszej izolacji, specjalnie wykonanych okien oraz odpowiednio wykonanej wentylacji. To wszystko sprawia, że budowanie domu pasywnego jest droższe i wymaga dużego doświadczenia, dlatego tylko niektóre firmy mogą budować tego typu budynki. Warto zastanowić się nad budową takiego domu, gdyż można uzyskać na niego dotację z
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oprócz dotacji na budowę domu pasywnego w wysokości 50 tysięcy złotych oferuje również dotację 16 tysięcy złotych na zakup mieszkania w budynku pasywnym. Jednak większy koszt budowy domu zwróci się, gdyż koszty eksploatacji domu pasywnego mogą być nawet sześć razy mniejsze niż w przypadku zwykłego domu. Koszty zwrócą się szybciej, jeśli dom będzie zamieszkiwała rodzina wielodzietna lub nawet kilka rodzin. Jednak warto zauważyć, że dodatkowe koszty domów pasywnych z roku na rok stają się coraz mniejsze, co znacznie większa opłacalność domu pasywnego nad zwykłym domem jednorodzinnym.

Podsumowując

Dom pasywny jest rozwiązaniem droższym, jednak na dłuższą metę bardziej opłacalnym. Oprócz oszczędzania energii dom pasywny bardzo pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, gdyż dobra izolacja gwarantuje bardziej komfortowe temperatury a odpowiednia cyrkulacja powietrza zapewnia mniejszą ilość kurzu i zarazków. Z tego powodu warto rozważyć zainwestowanie w dom pasywny, którego koszt zwróci się stosunkowo szybko.

Wyślij wiadomość