Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Dlaczego warto korzystać z usług biura nieruchomości

SONY DSC

Zamierzasz kupić, wynająć lub sprzedać nieruchomość i zastanawiasz się, czy jest Ci do tego potrzebna pomoc pośrednika. W końcu dzięki internetowym portalom ogłoszeniowym (z których część jest darmowa), jest szansa znalezienia drugiej strony transakcji bez udziału biura nieruchomości. Jeśli stoisz przed podobnym dylematem, poniżej zebraliśmy kilka powodów, dla których jednak warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura nieruchomości.

 

Wiedza i doświadczenie

Jeśli przedmiotem transakcji jest nieruchomość, możemy z góry założyć, że w grę wchodzą setki tysięcy złotych (chyba, że sprzedajemy garaż). Większość uczestników rynku bierze udział w takiej transakcji raz, a najwyżej kilka razy w życiu, a kwota sprzedaży jest wystarczająco duża, by powodować silny stres. W związku z brakiem doświadczenia, stronom transakcji często brakuje odpowiedniej wiedzy dot. przepisów rynku, regulacji, przebiegu transakcji, czy szczegółów związanych choćby z kredytem hipotecznym. Pośrednik, który przeprowadzał wiele takich transakcji, jest dobrze obeznany z rynkiem, bo ma w tym duże doświadczenie oraz wiedzę. Dzięki tym dwóm elementom jest w stanie zabezpieczyć swojego klienta przed niebezpieczeństwami, które mogą wiązać się z transakcją. Korzystając z pomocy agenta, możesz uniknąć stresu, ale też kosztownych błędów, które mógłbyś popełnić działając na własną rękę (np. kupno mieszkania z lokatorem, służebnością, zadłużeniem, itp.)

Dobre rozeznanie na rynku

Zarówno klienci popytowi, jak i podażowi mają określone cele. Sprzedający mogą chcieć sprzedać za jak najlepszą cenę, akceptując wydłużony czas sprzedaży lub wręcz przeciwnie – mogą chcieć sprzedać nieruchomość jak najszybciej, akceptując niższą cenę sprzedaży. Mniej więcej podobnie można sklasyfikować kupujących, którzy mają swoje priorytety: cena, czas lub choćby lokalizacja. Pośrednik dobrze zaznajomiony z rynkiem zna ceny ofertowe, średnie ceny metra kwadratowego w danej lokalizacji, a także ceny transakcyjne. Dzięki dobrej znajomości rynku może przygotować odpowiednią strategię sprzedaży uwzględniającą cele swojego klienta i analogicznie, w przypadku klienta poszukującego – jest w stanie przedstawić rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta.

Znajomość firm z branży

Pośrednik działający na rynku nieruchomości zna specyfikę współpracy z poszczególnymi podmiotami. Dzięki temu wie, który sprzedający prowadzi rozsądną politykę cenową, który jest skłonny do negocjacji z klientem, prowadzących do sytuacji win-win, czy wreszcie – który wynajmujący dba o swoich najemców. Dzięki tej wiedzy, podjęcie decyzji nie jest już taką loterią, jaką może być w przypadku zupełnego braku wiedzy o drugiej stronie transakcji.

Umiejętności negocjacyjne

Dobry pośrednik jest lepszym negocjatorem, niż większość jego klientów, ponieważ jest w stanie oddzielić emocje towarzyszące transakcji, co nie jest tak oczywiste, kiedy jest się stroną transakcji. Umiejętności negocjacyjne są wręcz częścią arsenału profesjonalnego pośrednika, zdobytą choćby podczas szkoleń, czy w praktyce. Dzięki temu pośrednik jest nie tylko posłańcem, przekazującym informacje pomiędzy stronami, ale raczej ambasadorem, prezentującym ofertę swojego klienta w jak najlepszym świetle.

Pośrednik chroni twój czas i prywatność

Jeśli jesteś stroną sprzedającą nieruchomość, twój pośrednik będzie pełnił rolę bufora pomiędzy Tobą, a klientami poszukującymi, odfiltrowując poważnych klientów od tzw. “oglądaczy”. Jeśli z kolei zamierzasz kupić nieruchomość, twój pośrednik będzie stał na pierwszej linii frontu, odpierając ofensywę zbyt nachalnych sprzedających, pozostawiając Tobie swobodę wyboru.

Papierkowa robota

Transakcja na rynku nieruchomości często wiąże się ze skompletowaniem szeregu dokumentów, o których niedoświadczony kupujący, czy sprzedający mogą nie mieć pojęcia. Pośrednik przeprowadzający wiele podobnych transakcji zdejmuje z klienta uciążliwy obowiązek pamiętania o wszystkim, co niezbędne do podpisania umowy.

Pomoc posprzedażowa

Nawet jeśli transakcja przebiegnie bez najmniejszych problemów, mogą się one pojawić już po sprzedaży i mogą być związane z formalnościami urzędowymi, bądź kwestiami podatkowymi. Dobry pośrednik nie pozostawi Cię samemu sobie i pomoże w rozwiązaniu posprzedażowych trudności.

Wyślij wiadomość