Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
Biuro optymalne

W poprzednim wpisie na naszym blogu (link do Przestrzeń do pracy), poruszyliśmy kwestię przepisów regulujących wielkość powierzchni i przestrzeni koniecznej do zapewnienia pracownikom. Wymogi formalne są jedna stroną medalu. Po drugiej stronie znajdziemy estetykę i funkcjonalność zastosowanych rozwiązań. Nowości i trendy, z jakimi mamy do czynienia przy aranżacji powierzchni biurowych, dają możliwość kształtowania przestrzeni dopasowanej do specyfiki i charakteru pracy oraz wymagań i oczekiwań pracowników. Warto mieć to na uwadze, w końcu dobrze zaaranżowane biuro ma bezpośredni wpływ na samopoczucie pracowników i oczywiście na ich efektywność.

Potęga elektroniki

Aranżacja wnętrz biurowych i stanowiska pracy powinna być dostosowana do specyfiki wykonywanych zadań. Dotyczy to także urządzeń i przyborów potrzebnych pracownikom przy realizacji swoich zadań. Trudno wyobrazić sobie nowoczesne biuro (link do „biurowa inteligencja„) bez komputera. Postęp technologiczny sprawił, że na rynku dostępne są też inne sprzęty ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków.

Niemalże w każdym biurze, niezależnie od branży, znajdziemy kserokopiarkę, skaner, telefony, czy drukarki. Jeśli określona grupa pracowników korzysta częściej niż inni choćby ze skanera i drukarki, być może warto przemyśleć taką aranżację biura, aby ci najbardziej zainteresowani mieli blisko do potrzebnych im urządzeń.

Stanowisko pracy

Pracownikiem biurowym jest architekt, informatyk, księgowy, czy grafik. Każdy z nich ma inny charakter pracy i specyficzne wymagania co do własnego stanowiska. Dlatego właśnie powinny one być organizowane i aranżowane z uwzględnieniem charakteru pracy i predyspozycji konkretnego pracownika. Oczywiście wszystko powinno współgrać z kulturą organizacyjną firmy, ale jeśli nie ma przeciwwskazań, dlaczego nie zorganizować pracownikom stanowisk tak, aby czuli się komfortowo. W końcu nie każdy lubi siedzieć za biurkiem przez kilka godzin. Dobrze rozumieją to firmy informatyczne, dla których  bardzo często stanowisko pracy nie jest tożsame z biurkiem i krzesłem. Z myślą o podnoszeniu efektywności swoich ludzi, aranżują niestandardowe miejsca do pracy, typu wagonik kolejki wysokogórskiej, wygodne pufy, czy nawet hamaki. Jeśli jednak firma nie może pozwolić sobie na takie ekstrawagancje, powinna zadbać, aby pracownik miał wystarczająco duże biurko i ergonomiczne krzesło.

Jaka praca, takie potrzeby

Każdy architekt, grafik, czy urzędnik docenią zapewne wygodę, jaką dają żelowe podkładki pod myszkę, czy szuflady na klawiaturę. Każdy z nich potrzebuje jednak innych sprzętów. Urzędnikowi zwykle wystarczy komputer z dostępem do internetu, ale biuro architektoniczne, czy też dział graficzny będzie wymagał szybkiego komputera oraz dużego monitora z dobrą rozdzielczością. Projektowanie wnętrz biurowych wymaga więc właściwego poukładania nie tylko biurek, krzeseł i komputerów, ale też wszelkich dodatkowych urządzeń, ułatwiających pracę. Na szczęście dzięki technologii bezprzewodowej, przestawienie drukarki, czy innego urządzenia wielofunkcyjnego nie wymaga już adaptowania sieci łączącej je z komputerami.

Szybka zmiana przestrzeni

Dla wielu firm ważna jest możliwość szybkiej i taniej reorganizacji biura. Najprostszym sposobem na elastyczne kształtowanie powierzchni jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, typu przeszklone lub mobilne ścianki działowe. Szczególnie te ostatnie, dzięki swej mobilności umożliwiają optymalizację przestrzeni pracy. Odpowiednio zmieniając ich ustawienie, możemy zamienić przestrzeń open space w indywidualne stanowiska pracy. Szklane ścianki dają z kolei możliwość wydzielenia pomieszczeń, podkreślając przy tym nowoczesny charakter biura i jednocześnie zachowując dostęp do światła dziennego.

Wyślij wiadomość