Konsultanci rynku nieruchomości

PL / EN
3 x lokalizacja

Jedna z pierwszych lekcji, jaką agent nieruchomości otrzymuje od bardziej doświadczonych kolegów jest taka, że w branży nieruchomości najważniejsze są trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Jeśli zastanawiałeś się nad sensem tej sentencji, zapewne doszedłeś do wniosku, że zakłada ona występowanie na rynku podobnych nieruchomości, których wartość może się znacząco różnić od lokalizacji. Można przyjąć, że jest to zasada nr 1 w nieruchomościach, dlatego też słowo “lokalizacja” pada aż 3-krotnie, żeby ten przekaz wzmocnić.

Uniwersalne atuty

Możesz kupić świetne mieszkanie, czy wynająć super lokal. Możesz zmienić układ ścian, zrobić kapitalny remont, dostosować wnętrza do swoich upodobań, ale jednego nie możesz zrobić – przenieść tej nieruchomości w inne miejsce. Nieruchomość jest związana z gruntem i jest to nie tylko reguła wynikająca z prawa, ale też bezsporny fakt.

Każdy klient poszukujący nieruchomości kieruje się innymi priorytetami, dlatego dobra lokalizacja może mieć dla każdego nieco inne znaczenie. Można jednak wyróżnić kilka obiektywnych czynników, które świadczą o jakości lokalizacji:

  • bliskość centrów handlowych i rozrywkowych. W wielu miastach, miejscami największej aktywności kulturalnej są centra miast, czyli rynek i okolice. W ciągu kilku minut na piechotę można dotrzeć do restauracji, kin, teatrów, sklepów, itp. Jest to dość znaczący czynnik, wpływający na ceny nieruchomości w centrach miast. Takie lokalizacje są chętnie wybierane przez osoby ceniące sobie aktywne życie towarzyskie i chcące żyć blisko najważniejszych wydarzeń.

  • dobra komunikacja. W dużych miastach jest to szczególnie ważny czynnik. Duża ilość linii tramwajowych i autobusowych lub metra, bliskość przystanków to atuty przemawiające na korzyść każdej lokalizacji. Dla osób poruszających się swoimi samochodami, komunikacja też ma duże znaczenie, ale w nieco innym aspekcie. Dla nich najważniejsze będą dobre drogi dojazdowe oraz możliwość swobodnego parkowania. Dotyczy to zarówno nieruchomości mieszkaniowych, jak też lokali komercyjnych, w których pracujemy lub które wybieramy pod kątem naszych klientów.

  • bliskość terenów zielonych, centrów rekreacji. Dla osób aktywnych sportowo dobrą lokalizacją będą miejsca położone blisko natury,  czyli np. osiedla otoczone lasem, w pobliżu jezior lub rzeki. Warunkiem jest brak zagrożeń naturalnych, takich jak powóź. Znaczenie będą też miały bliskość lub dobra dostępność obiektów sportowych: basenów, sal sportowych, fitness clubów, itp.

  • odpowiednie, bezpieczne otoczenie. Ludzie lubią żyć w otoczeniu ludzi podobnych do siebie. Między innymi dlatego nowe osiedla mieszkaniowe cieszą się dużym zainteresowaniem głównie młodych małżeństw. Z kolei rodziny poszukujące domu jednorodzinnego preferują lokalizacje, w których podobne domy już stoją.

  • bliskość miejsca pracy, szkół, dobra infrastruktura osiedlowa, itp.  Większość ludzi nie lubi długich dojazdów do pracy i z tego względu, przy wyborze miejsca do życia, wybiera lokalizacje, ułatwiające dostanie się do pracy. Dla wielu osób znaczenie ma też bliskość przedszkoli, czy dobrych szkół, do których mogą posłać swoje dzieci. Osoby w starszym wieku doceniają bliskość placówek medycznych, bądź poczty, co może mieć duży wpływ na komfort codziennego życia.

Lokalizacje niepożądane

Idąc w drugą stronę, możemy stworzyć cały katalog uniwersalnych czynników, które sprawiają że pewne lokalizacje nie mogą być uznane za dobre:

  • bliskość terenów przemysłowych, handlowych. Zasadniczą wadą takiego sąsiedztwa jest hałas i zanieczyszczenie. Nawet jeśli cisza i spokój nie są priorytetami, to jednak do przyjemności nie należy wysłuchiwanie silników TIRów do późnej nocy i wczesnym rankiem. Bliskość np. oczyszczalni ścieków może mieć wpływ na środowisko, ale przede wszystkim na komfort codziennego życia w takim sąsiedztwie.

  • bliskość dróg szybkiego ruchu, autostrad i lotnisk. Takie lokalizacje nie są pożądane z podobnych względów – ciężko jest ustrzec się w nich hałasu.

  • osiedla o wysokim wskaźniku przestępczości. Każdy lubi czuć się bezpiecznie, dlatego miejsca na mapie miasta, w których najczęściej słychać syreny policyjne, nie należą do najdroższych lokalizacji. W wielu polskich miastach można wyróżnić takie miejsca, często są one niestety zlokalizowane w starych dzielnicach z pięknymi, ale zaniedbanymi kamienicami.

  • bliskość zagrożeń. Wśród zagrożeń możemy wymienić niebezpieczeństwa związane z katastrofami naturalnymi. Należą do nich powodzie, osuwanie się ziemi na terenach górniczych, bądź też bardziej egzotyczne i niespotykane w naszych szerokościach geograficznych erupcje wulkanów, czy trzęsienia ziemi. Ludzie nie lubią mieć w swoim sąsiedztwie także pozornie niebezpiecznych obiektów, takich jak spalarnia śmieci, elektrownia, zakłady chemiczne, itp. Bliskość tego typu obiektów ma duży wpływ na obniżkę cen nieruchomości w takich lokalizacjach.

Wyślij wiadomość